Türk ve Rus hukukunda alım-satım sözleşmesinin esaslı ihlali ve sonuçları
Fundamental breach of purchase and sale agreement its consequences in Turkish and Russian law
  1. Tez No: 891841
  2. Yazar: SAMIRA GUSEINOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİYE ŞEN DOĞRAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Sözleşmenin esaslı ihlali, Viyana Satım Antlaşması ve Rusya Federasyonu Medeni Kanunu'nda ihlale uğrayan taraf için bazı hukuki imkanların kullanılması için kilit bir kavramdır. Sözleşme ihlalinin esaslılık kıstasıyla değerlendirilmesi, common law sisteminde oluşan ifa engelleri sisteminin merkezinde bulunmaktadır. Viyana Satım Antlaşması'na common law etkisi altında dahil edilen esaslı ihlal kavramı, daha sonra Rus mevzuatında da yer almıştır. Türk mevzuatında esaslı ihlal kavramı düzenlenmemiştir. Ancak, Viyana Satım Antlaşması'nın 1 Ağustos 2011 tarihinde Türkiye'de yürürlüğe girmesiyle birlikte, sözü edilen Antlaşma'nın hükümleri Türkiye topraklarında doğrudan uygulanma alanına sahip olmuştur. Çalışmada öncelikle genel çerçevesiyle satış sözleşmesi kaleme alınmıştır. Çalışmanın devamında ise Viyana Satım Antlaşması'nın, Rusya Medeni Kanunu'nun ve Türk Borçlar Kanunu'nun benimsediği ifa engelleri sistemi kapsamında esaslı ihlal kavramının karşılaştırmalı hukuk bakımından incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türk ve Rus hukukunda satış sözleşmesi kaleme alınmıştır. Çalışmanın ikinci ve üçüncü bölümü, esaslı ihlal kavramının Viyana Antlaşması'nda, Rus ve Türk hukukunda düzenlenmesine ve doğurduğu sonuçlara tahsis edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fundamental breach of contract is a central concept in the Vienna Convention on Contracts and the Civil Code of the Russian Federation, which provides for certain legal remedies for the breaching party. The assessment of breach of contract by the criterion of fundamentality is at the heart of the system of impediments to performance established in the common law system. The concept of fundamental breach, which was included in the Vienna Convention on the Sale of Goods under the influence of the common law, was later included in the Russian legislation. The concept of fundamental breach is not regulated in Turkish legislation. However, with the entry into force of the Vienna Convention on the Sale of Goods in Turkey on August 1, 2011, the provisions of the said Convention have become directly applicable in Turkey. In this research, firstly, the purchase and sale contract is written in general terms. In the continuation of the paper, it is aimed to characterize the concept of fundamental breach within the scope of the system of impediments to performance adopted by the Vienna Sales Convention, the Russian Civil Code and the Turkish Code of Obligations in terms of comparative law. Our study consists of three parts. The first part analyzes the purchase and sale contract under Turkish and Russian law. The second and third parts of the study are devoted to the regulation of the concept of fundamental breach in the Vienna Convention, Russian and Turkish law and its consequences.