Türkiye'de umumi hayata müessir afetler dolayısıyla orman alanlarının tahsisine yönelik 7269 sayılı kanun uygulamaları: Bingöl, Malatya ve Ordu illeri örneği
Implementation of law no 7269 practices for allocation of forest areas in Turkey within the scope of measures to be taken against disasters that will affect public life: The example of Bingöl, Malatya and Ordu provinces
- Tez No: 891842
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOLUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında; Türkiye'de 7269 Sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanunun Ek 10. Maddesi kapsamında orman alanlarının; yangın, sel, çığ, heyelan, deprem gibi afetler sonucunda afetzedelere konut ve iskân yeri temini için tahsis edilmesi konusu incelenmiştir. İnceleme konusu Bingöl, Malatya ve Ordu illerindeki uygulama örnekleri ile desteklenmiştir. Elde edilen veriler sentezlenerek uygulamanın ormancılık ve kamu yararı açısından olumlu ve olumsuz yanları değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, Acil Durum ve Afet Yönetimi Başkanlığı ile Orman Genel Müdürlüğü arasında gerçekleştirilen orman alanlarının afetzedelere konut yapılmak üzere Hazine adına orman sınırı dışına çıkarılması iş ve işlemleriyle ilgili yazışmalar, inceleme raporları, hak sahipliliğinin belirlenmesi, yer seçimi gerekçe raporu, arazi tespiti, orman kadastro komisyonunun görevlendirilmesi, komisyon tarafından teknik değerlendirme ve tutanakların düzenlenmesi, son olarak da askı suretiyle ilan süresinin tamamlanmasıyla, talep edilen orman alanının Hazine adına tescil işlemleri süreci değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre; ormanların afetzedelere konut yapılmak üzere tahsisinin gerçekleştirilmesi işlemi, afetzedelerin iskân sorununun ivedilikle çözülmesi noktasında kamu yararı açısından son derece faydalı bir hizmettir. Bunun yanında Ek 10. Madde Uygulama Yönetmeliğinin henüz yayımlanmamış olması nedeniyle uygulamada yeknesaklığın sağlanamamış olması, uygulamadaki bürokrasinin azaltılması ve hızlı aksiyon alınması açısından Orman Genel Müdürlüğü ile Acil Durum ve Afet Yönetimi Başkanlığı arasında protokol yapılmış olmaması, Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından tescil işlemlerinin yeterince hızlı yapılmaması gibi aksaklıkların sürecin aciliyetini sekteye uğrattığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the issues of allocating shelter and settlement areas in forests to disaster victims because of fire, flood, avalanche, landslide and earthquake within the scope of the Additional Article 10 of the Law No. 7269 on“Measures to be Taken and Assistance to be Provided Due to Disasters Affecting Public Life”in the Constitution of the Republic of Turkey, have been examined. The subject of the review is supported by practices conducted in Bingöl, Malatya and Ordu provinces. The obtained data were synthesized, and their positive and negative aspects were evaluated in terms of legal compliance and public contract. Moreover; correspondence between the Emergency and Disaster Management Presidency and the General Directorate of Forestry for the removal of forest areas to outside the forest boundary in order to build housing for disaster victims including examination reports, determination of entitlement, site selection justification report, land determination, appointment of the forest cadastral commission, technical evaluation and report preparation by the commission and finally with the completion of public display period, the registration process of the requested forest area in the name of the Treasury was evaluated. According to the results of the study, the process of allocating forests to build housing for disaster victims is an extremely beneficial service for the public interest in solving the housing problem of disaster victims urgently. Annex Besides; it is estimated that problems such as the lack of uniformity in practice since the Additional Article 10 Implementation Regulation has not been published yet, the lack of a protocol between the General Directorate of Forestry and the Emergency and Disaster Management Presidency in order to reduce the bureaucracy in practice and take quick action, and the registration procedures not being carried out quickly enough by the General Directorate of National Real Estate disrupts the urgency of the process.