'Atıktan enerji' kapsamında hidrojen ve metan üretimi: Tufalden metal geri dönüşümüne yenilikçi bir yaklaşım
Hydrogen and methane production within the concept of 'waste-to- energy': An innovative approach to metal recycling from mill scale
  1. Tez No: 891910
  2. Yazar: CEMRE BELİT ÇOBANOĞLU KAYIKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN ÖNGEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK CUMBUL ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmada, ömrünü tamamlamış lastik (ÖTL), plastik ve kağıt endüstrisi proses atıklarının pirolizi ile hidrojen ve metan açısından zengin gaz ürün elde edilerek atıktan enerji kavramına yeni bir yaklaşım sağlanması amaçlanmış ve bu gaz ürünün demir-çelik sektöründe üretim faaliyetleri sonucu yüksek miktarlarda oluşan tufal (demir oksit tabakası) atığından metalik demirin geri dönüşümünün sağlanması amacıyla alternatif olarak değerlendirilmesi araştırılmıştır. Çalışma kapsamında, yatay ve düşey akışlı olmak üzere iki adet reaktör tipi ile çalışılmış, oluşan gaz ürünlerin enerji içeriği hesaplanmış ve tufalin indirgenme çalışmaları yürütülmüştür. İndirgenme reaksiyonlarında H2 ve CH4 gazları yüksek etkinliğe sahip olup, yatay akışlı reaktörde yürütülen ve piroliz basamağında elde edilen gaz ürünlerin toplam H2 (%44) ve CH4 (%20) içerikleri maksimum %64 olarak tespit edilmiş ve gaz ürünlerin kalorifik değeri maksimum 4079 kcal/m3 olarak hesaplanmıştır. Yatay akışlı reaktörün düşey akışlı reaktöre kıyasla daha verimli sonuçlar sağladığı belirlenmiştir. Araştırmalar sonucunda, yatay akışlı reaktör ile tufalin tamamen metalik demire geri dönüşümü sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to provide a new approach to the concept of waste-to-energy by obtaining gaseous products rich in hydrogen and methane by pyrolysis of end-of-life tire (ELT), plastic and paper industry process wastes, and to reduce the mill scale formed in high amounts as a result of the production activities of this gas product in the iron and steel industry. In order to recycle metallic iron from waste (iron oxide layer), its evaluation as an alternative has been investigated. Within the scope of the study, two reactor types, horizontal and vertical flow, were studied, the energy content of the gas products formed was calculated and scale reduction studies were carried out. H2 and CH4 gases have high efficiency in reduction reactions, and the total H2 (%44) and CH4 (%20) contents of the gas products obtained in the pyrolysis step carried out in the horizontal flow reactor were determined as maximum 64% and the calorific value was calculated as maximum 4079 kcal/m3. It has been determined that the horizontal flow reactor provides more efficient results compared to the vertical flow reactor. As a result of the research, the complete recycling of mill scale into metallic iron was achieved with the horizontal flow reactor.