Kolorektal kanserli hastaların preop hemoglobin, albumin, lenfosit ve platelet (HALP) değeri ile kanser inflamasyon prognostik indeksi (CIPI) değerinin 5 yıllık sağkalım üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of preoperative hemoglobin, albumin, lymphocyte, and platelet (HALP) score with cancer inflammation prognostic index (CIPI) on 5-year survival in patients with colorectal cancer
- Tez No: 891909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL CEM ERAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Kolorektal kanser nedeniyle opere edilen hastalarda preoperatif bakılan HALP skoru ile CIPI' nın prognostik rolü ve birbirine olan üstünlüğünü araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Haziran 2014 ile Mart 2019 arasında kolorektal kanser nedeniyle opere edilen 264 hasta dahil edilerek prospektif olarak oluşturulmuş veri setinden retrospektif analiz yapıldı. Çalışmamızın istatistiksel analizi IBM SPSS Statistics 22 yazılımı kullanılarak yapıldı. HALP ve CIPI indekslerinin mortalite ile ilişkisi değerlendirildi ve bir cut-off noktası belirlendi. Bu cut-off değerine göre hastalar, CIPI ve HALP indeksi açısından yüksek ve düşük gruplarına ayrıldı. Gruplarda demografik, klinik, patoloji verileri ve sağkalım süreleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the prognostic role of preoperative HALP score and CIPI in patients undergoing surgery for colorectal cancer, and to compare their superiority to each other. Methods: Retrospective analysis was conducted from a prospectively collected dataset of 264 patients operated for colorectal cancer between June 2014 and March 2019. Statistical analysis of our study was performed using IBM SPSS Statistics 22 software. The association of HALP and CIPI indices with mortality was evaluated and a cut-off point was determined. According to this cut-off value, patients were divided into high and low groups for CIPI and HALP indices. Demographic, clinical, pathology data, and survival times were compared between groups. A p-value