Çevresel Kuznets eğrisi hipotezinin geçerliliğine ilişkin bir mekansal panel veri analizi
A spatial panel data analysis on the validity of the environmental Kuznets curve hypothesis
- Tez No: 891949
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÇAĞRI YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Tüm dünya genelinde her geçen gün daha fazla hissedilen küresel iklim değişikliği nedeniyle bu alandaki çalışmalar son yıllarda daha büyük önem kazanmaktadır. Özellikle küresel iklim değişikliğinin ana kaynaklarından birinin artan iktisadi faaliyetler neticesinde günbegün artan karbon emisyonu olduğu üzerindeki görüş birliği çalışmaları bu alana yoğunlaştırmaktadır. Küresel ölçekte emisyon oranlarını azaltmaya yönelik koyulan hedefler ve bu doğrultuda belirlenen politikalar yardımıyla küresel ısınma sürecinin durdurulabilmesi hedeflenmektedir. Çevresel Kuznets Eğrisi Teorisi üzerine yapılan çalışmalar literatürde bu alanda önemli bir yere sahiptir. Çalışmada gelir düzeyi ile toplam emisyon arasındaki ilişkiyi inceleyen Çevresel Kuznets Eğrisi Teorisinin 1970-2019 yılları arasında ABD eyaletlerindeki geçerliliği mekânsal panel veri analizi yöntemiyle incelenmiştir. Analiz dört farklı model altında gerçekleştirilmiştir. Birinci model zaman boyutlu ağırlık matrisi kullanılarak, ikinci model sınır komşuluğuna bağlı ağırlık matrisi kullanılarak, üçüncü model sınır komşularının çekim yasasına göre ağırlıkları ile oluşturulan ağırlık matrisi kullanılarak ve dördüncü model tüm eyaletlerin çekim yasasına göre ağırlıkları ile oluşturulan ağırlık matrisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Birinci model hariç diğer modellerde sabit ağırlık matrisi kullanılmıştır. Yalnızca birinci modelde tüm katsayılar anlamlı olarak elde edilebilmiştir. Zaman boyutu dahil edilerek geliştirilmiş olan üç boyutlu ağırlık matrisi çalışmayı literatürdeki diğer çalışmalardan ayırmaktadır. Her bir eyaletin kütlesini temsilen çalışmaya dahil edilen nüfus verisi üzerinden eyaletlerin nüfus yoğun bölgelerine uygun ağırlık merkezleri oluşturulmuştur ve eyaletler arası mesafe yıldan yıla değişen bu ağırlık merkezleri arasındaki mesafe üzerinden hesaplanmıştır. Buna bağlı olarak her yıl için ayrı bir ağırlık matrisi oluşturulmuş, emisyon verisi ile ayrı ayrı çarpılarak ağırlıklandırılmış emisyon oranları verisi elde edilmiştir. Bu şekilde gerçekleştirilen analiz neticesinde ilgili dönemde emisyon oranları ile gelir arasında N şeklinde bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies in this field have become more important in recent years due to global climate change, which is felt more and more every day throughout the world. In particular, the consensus that one of the main sources of global climate change is carbon emissions, which increase day by day as a result of increasing economic activities, focuses studies on this area. It is aimed to stop the global warming process with the help of targets set to reduce emission rates on a global scale and policies determined in this direction. Studies on the Environmental Kuznets Curve Theory have an important place in this field in the literature. In the study, the validity of the Environmental Kuznets Curve Theory, which examines the relationship between income level and total emissions, in US states between 1970 and 2019 was examined by spatial panel data analysis method. The analysis was carried out under four different models. The first model was implemented using the time-dimensional weight matrix, the second model using the weight matrix based on the border neighbourhood, the third model using the weight matrix created with the weights of the border neighbors according to the law of gravity, and the fourth model using the weight matrix created with the weights of all states according to the law of gravity. Except for the first model, a fixed weight matrix was used in all models. Only in the first model, all coefficients were obtained as significant. The three-dimensional weight matrix developed by including the time dimension distinguishes the study from other studies in the literature. Based on the population data included in the study to represent the mass of each state, centers of gravity appropriate to the densely populated regions of the states were created, and the interstate distance was calculated based on the distance between these centers of gravity, which varies from year to year. Accordingly, a separate weight matrix was created for each year and weighted emission rate data was obtained by multiplying it separately with the emission data. As a result of the analysis carried out in this way, it was determined that there was an N-shaped relationship between emission rates and income in the relevant period.