Çevresel etkinlik analizi: Kuznets eğrisi yaklaşımı
Environmental efficiency analysis: Kuznets curve approach
  1. Tez No: 220270
  2. Yazar: BANU AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Genel İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada çevre kavramı, çevre sorunları, çevre kirliliğinin nedenleri, çeşitleri ile çevre ve ekonomi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çevre ve ekonomi arasındaki ilişkiyi açıklamada dışsallıklar önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle çalışmada çevre kirliliğinin neden olduğu dışsallıklar, türleri ve dışsallıkların tazminine yönelik olarak alınacak önlemler ve çözüm önerileri incelenmektedir.Çalışmanın uygulama kısmında Türkiye'de illere ilişkin Çevresel Kuznets Eğrisi Yaklaşımının geçerliliği incelenmektedir. Gelir ile hava kirliliği arasındaki ilişki illerde yapılan hava kirliliği ölçümleri kullanılarak ve panel veri tahmin yöntemi kullanılarak incelenmektedir. Panel veri modelinde, 1990-2000 yılları arasında 56 ilde yapılmış olan Kükürt dioksit (SO2) ve Partikül Madde (PM10) ölçümleri kullanılmaktadır. Panel veri modeli tahmin sonucunda Kükürt dioksit ve Partikül Madde emisyonlarının gelir ile ilişkisi N şeklinde olduğu bulunmuştur. Bu çalışmanın temel bulgusu; bu araştırma Türkiye'de hava kirliliği açısından Çevresel Kuznets Eğrisi hipotezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship between environmental conception and environmental problems, the reasons of pollution and the economics is investigated. In interperation of the relation between the environment and economics externality has an important role. Therefore in this study precautions for pollution caused by externalities, kinds and compensantations of solution leads and precautions are investigated.In demonstration section of this study, validity of the Environmental Kuznets Curve Approach related to provinces in Turkey is analyzed. The relationship between the income and air pollution is investigated by using air pollution measurements and panel data estimations in Turkish provinces. In panel data model, measurements of Sulphur dioxide and Particulate Matter in 56 provinces between 1990-2000 is utilized. Panel data analysis indicates an N-shape relationship between Sulphur dioxide and Particulate Matter emissions. The basic finding of this analysis is; this research supports Turkey in terms of air pollution in Environmental Kuznets Curve Hypothesis.