Sosyal sorumluluk endeksinin çalışan bağlılığı üzerine etkisi
The effect of social responsibility index on employee engagement
  1. Tez No: 892023
  2. Yazar: MERVE BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENER ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüz toplumunda bireyler geçimlerini sağlamak için çalışmak zorundadır ve hayatlarının önemli bir kısmı çalışmaya adanmıştır. Dolayısıyla, çalışanların işyerinde geçirdikleri zamanın etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamak şirketler için büyük önem taşımaktadır. Ancak işverenlerin verimlilik için çalışanlarına sadece iş teklif etmeleri yeterli olmaz. Çalışanlar ile kurum arasında bağ kuracak, çalışanların alternatif iş olanaklarını değerlendirmelerini engelleyecek ve kurumun devamlılığını sağlayacak uygulamaların da hayata geçirilmesi gerekir. Diğer yandan çalışanlar, toplumun refahını ve sağlığını ön planda tutan ve toplumsal meselelere karşı duyarlılık gösteren kuruluşları da tercih edebilmektedir. Bu tür kuruluşlar sosyal sorumluluk sahibi olarak kabul edilir ve toplumun refahının artırılmasına aktif olarak katılmaktadırlar. Çalışanlar, kurumun önemli bir paydaşı olarak, toplumun iyileştirilmesine sebep olan kurumlara değer vermektedir. Kurumsal sosyal sorumluluk kavramı, kurumda kalma kararında önemli bir faktör olan örgütsel bağlılığın oluşturulması ve sürdürülmesi için çok önemli bir unsur haline gelmiştir. Bu çalışmada, kurumsal sosyal sorumluluğun çalışanların bağlılığı üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Çalışanlar bağlılığını artırmak için kurumsal sosyal sorumluluk endeksi kriterleri arasında yer alan sendika ve toplu pazarlık hakkına saygı, zorunlu çalışmanın önlenmesi, çocuk işçi çalıştırmama, ayrımcılığın önlenmesi, güvenli ve sağlıklı çalışma koşulları, adil ücret ödeme, yönetime katılma, eğitim ve gelişimin desteklenmesi, ifade özgürlüğü, iş-aile hayatı dengesinin sağlanması olgularının dikkate alınması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In today's society, individuals have to work to earn a living and a significant part of their lives is dedicated to work. Therefore, it is of great importance for companies to ensure that the time employees spend in the workplace is used effectively and efficiently. It is insufficient for employers to simply offer their employees jobs for productivity. It is necessary to implement practices that will establish a bond between employees and the organization, prevent them from considering alternative job opportunities and ensure the continuity of the organization. However, in addition to these, employees also prefer organizations that prioritize the welfare and health of the society and show sensitivity to social issues. Such organizations are considered socially responsible and actively participate in improving the welfare of society. As an important stakeholder of the organization, employees value organizations that contribute to the betterment of society. The concept of corporate social responsibility has become a very important element for the creation and maintenance of organizational commitment, which is an important factor in the decision to stay in the organization. This study concludes that corporate social responsibility has an impact on employee engagement. In order to increase employee engagement, corporate social responsibility index criteria; respect for the right to union and collective bargaining, prevention of forced labor, prevention of child labor, prevention of discrimination, safe and healthy working conditions, payment of fair wages, participation in management, support for training and development, freedom of expression, work-family life balance should be taken into consideration.