Birinci basamak sağlık çalışanlarında merhamet yorgunluğunun örgütsel bağlılığa etkisi
The effect of compassion fatigue on organizational commitment in primary care health workers
  1. Tez No: 892038
  2. Yazar: HACI SÜLEYMAN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN KIRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, birinci basamak sağlık çalışanlarında merhamet yorgunluğunun örgütsel bağlılığa etkisini belirlemektir. Nicel araştırma deseni kullanılarak yapılan bu çalışma kesitsel nitelikte bir araştırmadır. Araştırmanın evreni Kahramanmaraş ilindeki aile sağlığı merkezlerinde çalışan sağlık personellerinden oluşmaktadır. Kolayda örneklem yöntemi kullanılarak yapılan bu çalışmanın örneklemi 307 kişiden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin toplanmasında“Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ile“Merhamet Yorgunluğu Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of compassion fatigue on organizational commitment in primary health care workers. This study, which was conducted using a quantitative research design, is a cross-sectional study. The universe of the study consists of healthcare personnel working in family health centers in Kahramanmaraş province. The sample of this study, which was conducted using the convenience sampling method, consists of 307 people.“Organizational Commitment Scale”and“Compassion Fatigue Scale”were used to collect the research data.