Türkiye'deki böbrek tümörlerinin epidemiyolojik olarak incelenmesi
The epidemiological study of kidney tumors in Turkey
- Tez No: 892090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA BİLGE KESEROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmada Türkiye'deki böbrek tümörü tanısıyla cerrahi tedavi uygulanmış hastaların epidemiyolojik olarak incelenmesi amaçlandı. Gereç Yöntem: Çalışmaya 2017-2022 yılları arasında Türkiye'de böbrek tümörü nedeniyle cerrahi tedavi uygulanmış hastalar dahil edildi. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri üzerinden parsiyel nefrektomi ve radikal nefrektomi kodlarıyla hastalar aratıldı. Patoloji sonucu elde edilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, komorbiditeleri, preoperatif trombosit ve hemoglobin değerleri, uygulanan cerrahi yöntem, tümörlerin histolojik ve karakteristik özellikleri ve hastaların genel sağ kalım durumları değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamıza 5324 erkek ve 3120 kadın olmak üzere toplam 8444 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortancası 57.8 (0-94) idi. Tümörlerin 1097'si (%13) benign ve 7347'si (%87) malign idi. Benign tümörler arasında en sık görülen tümörler 579 hasta (%52.8) ile onkositom ve 375 hasta (%34.2) ile anjiomiyolipom idi. Malign tümörlerin 6777'sini (%92) Renal Hücreli Karsinomlar (RHK) oluşturmaktaydı. Renal hücreli karsinomlar arasında en sık saptanan alt tip 4892 hasta (%72) ile Berrak Hücreli RHK idi. Berrak Hücreli RHK'nin tüm coğrafi bölgelerde en yaygın alt tip olduğu, Kromofob RHK'nin en yüksek oranının Doğu Anadolu'da (%8.8), Papiller RHK en yüksek oranının Güneydoğu Anadolu'da (%20.3), Sınıflandırılamayan RHK en yüksek oranının ise Güneydoğu Anadolu'da (%7.8) olduğu tespit edildi. Lojistik regresyon analizinde, ileri yaş, erkek cinsiyet, artmış tümör boyutu ve hastada diyabetes mellitus görülmesinin malignite riskini artıran bağımsız risk faktörleri olduğu saptandı. Sağ kalımı azaltan faktörlerin ileri yaş, erkek cinsiyet, radikal nefrektomi uygulanmış olması, ileri evre, büyük tümör boyutu, yüksek Fuhrman/ISUP derecesi olduğu tespit edildi. Berrak Hücreli RHK referans kategori olarak kabul edildiğinde Papiller RHK'nın ölüm riskini daha fazla artırdığı saptandı. Sonuç: Bu çalışma, Türkiye'deki böbrek tümörü hastalarının demografik ve klinik özelliklerini analiz ederek hastalığın dağılımı ve karakteristik özellikleri hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Çalışmamız literatürle genel olarak uyumlu olmakla birlikte, bazı farklılıklar da içermektedir ve Türkiye'de böbrek tümörlerinin daha iyi anlaşılması ve tedavi stratejilerinin geliştirilmesi açısından önemli katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to epidemiologically evaluate patients who underwent surgical treatment for kidney tumors in Turkey. Materials and Methods: Patients who underwent surgical treatment for kidney tumors in Turkey between 2017 and 2022 were included in the study. Patients were searched through the Ministry of Health, Health Information Systems using partial nephrectomy and radical nephrectomy codes. Patients with pathology results were included in the study. Demographic data, comorbidities, preoperative thrombocyte and hemoglobin values, surgical method, tumor characteristics and overall survival status of the patients were evaluated. Results: A total of 8444 patients, 5324 men and 3120 women, were included in our study. The median age of the patients was 57.8 (0-94) years. 1097 (13%) of the tumors were benign and 7347 (87%) were malignant. The most common benign tumors were oncocytoma in 579 patients (52.8%) and angiomyolipoma in 375 patients (34.2%). Renal Cell Carcinomas (RCC) constituted 6777 (92%) of the malignant masses. The most common subtype of RCC was Clear Cell RCC in 4892 patients (72%). It was found that Clear Cell RCC was the most prevalent subtype in all geographical regions, Chromophobe RCC had its' highest rate in Eastern Anatolia (8.8%), Papillary RCC had its' highest rate in Southeastern Anatolia (20.3%), and Unclassified RCC had its' highest rate in Southeastern Anatolia (7.8%). Logistic regression analysis performed to predict malignancy revealed that advanced age, male gender, increased tumor size and the presence of diabetes were independent risk factors. In Cox regression analysis, factors that reduce survival were determined as advanced age, male gender, having undergone radical nephrectomy, advanced stage, large tumor size and high Fuhrman/ISUP grade. When Clear Cell RCC was determined as the reference category, it was observed that Papillary RCC increased the risk of death even more. Conclusion: This study provides important information about the distribution and characteristics of the disease by analyzing the demographic and clinical characteristics of kidney tumor patients in Turkey. Although our study is generally compatible with the literature, it also contains some differences and may contribute significantly to a better understanding of renal tumors and the development of treatment strategies in Turkey.