Determination of air pollutant sources by physical and chemical characterization of atmospheric particulate matter: Field application in Bolu province
Atmosferik partikül madde fiziksel ve kimyasal karekterizasyonu ile hava kirletici kaynaklarının tespiti: Bolu ili saha uygulaması
- Tez No: 892102
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY PEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Chemical Engineering, Engineering Sciences, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Hava kirliliği dünya çapında her yıl milyonlarca ölüme neden olmaktadır. Partikül madde (PM), hava kirleticilerinden biridir ve organik karbon (OK), elemental karbon (EK) ve mineral toz gibi bileşenleri, iklim üzerindeki etkileri nedeniyle kısa ömürlü iklim etkileyicileri olarak bilinir. PM'nin kimyasal bileşimi ve boyutu sağlık açısından önemlidir. Halk sağlığını korumak ve iklim değişikliğiyle mücadele etmek için PM kaynaklarını bilmek önemlidir. Bu çalışma, Bolu şehir merkezinde (40.73° K–31.60° D ve 741 m rakım) boyutlarına göre ayrılmış PM'nin kimyasal bileşimini ve kaynaklarını incelemiştir. Boyutlarına göre ayrılmış PM örnekleri (>7.2, 3.0-7.0, 1.5-3.0, 0.95-1.5, 0.49-1.5,
Özet (Çeviri)
Air pollution is responsible for several million deaths worldwide every year. Particulate matter (PM) is one of the air pollutants and its constituents such as organic carbon (OC), elemental carbon (EC), and mineral dust are known as short life climate forcers (SLCFs) due to their climate forcing effect. Nor only chemical composition but also size of PM in the air is important parameter for health concern. In order to take appropriate measures to keep the air clean to protect public health and to combat with climate change, it is important to know the sources of PM. This study examined the chemical composition and sources of size segregated particulate matter (PM) in Bolu City center (40.73° N–31.60° E and 741 m asl), Türkiye, to enhance regional air quality data and inform decision-making strategies. Size-segregated PM samples (>7.2, 3.0-7.0, 1.5-3.0, 0.95-1.5, 0.49-1.5,