Yapı sağlığı izleme için çok kanallı titreşim ölçüm sistemi tasarımı ve yapısal parametrelerin belirlenmesi
Multi-channel vibration measurement system design for structural health monitoring and determination of structural parameters
  1. Tez No: 892347
  2. Yazar: YUSUF YANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL TÜRKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu tez çalışmasında, yapıların yapısal davranışlarının takibinde yaygın olarak kullanılan titreşim ölçüm sistemlerine benzer, yerli üretim sonucu düşük maliyetli olan, titreşim ölçümlerine birçok kolaylık getiren ve pek çok avantajıyla mevcut sistemlerden üstün olan yüksek hassasiyetli çok kanallı titreşim ölçüm sistemi geliştirilmiş ve bu sistemle çevresel sıcaklık-nem gibi parametreler altında seçilen yapıların yapısal davranışlarındaki değişiklikler değerlendirilmiştir. Geliştirilen sistemle laboratuvar modelleri ve gerçek yapılar üzerinde belirli zaman aralıklarında doğal frekanslar çevresel titreşim testi yöntemiyle takip edilmiş ve doğal frekanslarla sıcaklık, nem vb. parametreler arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Sunulan çalışma dört ana bölümü içermekte ve ilk bölümde, konuyla ilgili yapılmış çalışmalara ve kullanılan yöntemlere ait bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde, geliştirilen ölçüm sistemine, veri toplama yazılımına, geliştirilen sistemin doğrulanmasına, laboratuvar ve gerçek yapılar üzerinde yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, gerçekleştirilen analizler değerlendirilmiş ve son bölümde ise elde edilen sonuçlar ile öneriler sunulmuştur. Çalışmadan, titreşim testinin yapısal davranıştaki değişiklikleri belirlemede etkin bir yöntem olduğu ve sıcaklık-nem gibi çevresel etkilerin yapısal davranış üzerindeki etkisinin dikkate alınmasının gerekli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a high precision multi-channel vibration measurement system has been developed that is similar to vibration measurement systems commonly used in monitoring the structural behavior of structure. The system, which is low-cost as a result of domestic production, brings many conveniences to vibration measurements and is superior to existing systems with its many advantages. With this system, changes in the structural behavior of selected structures under parameters such as environmental temperature-humidity were evaluated. With the system, frequencies were monitored at certain time intervals on laboratory models and real structures using ambient vibration test method, and the relationship between the natural frequencies and parameters was attempted to be determined. The presented study includes four main sections and in the first section, information on the studies conducted on the subject and the methods used is given. In the second section, the developed system, data acquisition software, verification of the developed system, and studies on laboratory and real structures are included. In the third section, the analyses performed were evaluated and in the last section, the results and recommendations were presented. From the study, it was concluded that vibration testing is an effective method to determine changes in structural behavior and that the effect of environmental effects such as temperature-humidity on structural behavior should be taken into consideration.