Colloidal synthesis of zinc-blende ZnSe nanoplatelets
Zinc-blende kristal yapısına sahip ZnSe nanolevhacıkların kolloidal sentezi
  1. Tez No: 892348
  2. Yazar: MUHAMMED SAİD ES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF KELEŞTEMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
İki boyutlu yarıiletken nanolevhacıklar ekran teknolojileri için umut vadeden bir kolloidal nanokristal sınıfı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nanolevhacıklar dar ışıma karakteristiklerine, yüksek ışıma verimliliklerine, yüksek soğurum kesit alanına ve baskılanmış ışımasız Auger birleşimine sahiptir. Bu heyecan verici özellikler ciddi manada bilimsel ilgi kazanmış, ışık yayan cihazlarda ve lazerlerde etkileyici performanslar gösteren yüksek verimliliklere sahip kırmızı ve yeşil ışık yayan nanolevhacıkların ortaya çıkmasına yol açmıştır. Ancak, yaygın olarak çalışılan iki boyutlu nanolevhacıklar sınırlı spektral kapsama alanı ve toksik metal kullanımı gibi sıkıntılarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu nedenle, mavi dalga boyunu kapsayan uygun bant aralığı enerjisine sahip, çevre dostu ve toksik metal içermeyen nanolevhacıkların geliştirilmesi çok önemlidir. Bu tez çalışmasında, iki boyutlu çinko selenit (ZnSe) üretimi için yeni sentez yöntemleri araştırıldı. Bu çalışmada, iki farklı çinko öncül kimyasalları, çinko asetat ve çinko klorür, kullanılarak yeni bir sentez yöntemi geliştirildi. Bu sayede büyüme kinetiği değiştirilerek zinc-blende ZnSe nanolevhacıkların doğrudan sentezi mümkün kılındı. 347 nm ve 369 nm'deki ilk eksitonik piklerle karakterize edilen iki farklı ZnSe nanolevhacık popülasyonunun elde edilebileceği gösterildi. Ayrıca, oleik asit ligandlarının oleylamine ile değiştirilmesiyle soğurma pikinde kırmızıya kayma gözlemlendi. Bulgularımızın diğer toksik olmayan alternatiflerin sentezi üzerine araştırmayı teşvik edeceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Two-dimensional semiconductor nanoplatelets (NPLs) have emerged as a highly promising class of colloidal nanocrystals for display technologies. They exhibit distinct properties, including narrow emission linewidths, high photoluminescence quantum yields, high absorption cross-sections, and suppressed Auger recombination. These exciting features have gained significant scientific interest and led to the demonstration of highly efficient red- and green-emitting NPLs with impressive performance in light-emitting devices and lasers. However, commonly studied two-dimensional NPLs face several challenges, including limited spectral coverage and the use of toxic metals. Therefore, it is crucial to develop environmentally friendly, non-toxic two-dimensional NPLs with suitable bandgap energy covering the blue spectral range. In this thesis, a new synthetic approach for the synthesis of two-dimensional zinc selenide (ZnSe) NPLs is investigated. The colloidal synthesis of ZnSe NPLs was developed by introducing two different zinc precursors: zinc acetate and zinc chloride. These additional zinc precursors modified the growth kinetics and enabled us to directly synthesize zinc-blende ZnSe NPLs with colloidal routes. The possibility of obtaining two different populations of ZnSe NPLs, characterized by their first excitonic peaks at 347 and 369 nm was also demonstrated. Additionally, the excitonic features of ZnSe NPLs were further tuned by replacing the initial oleic acid capping ligands with oleylamine and a significant redshift in the absorption peaks was observed. We believe that our findings will inspire further investigation in the synthesis of other non-toxic alternatives.