KBRN olaylarında acil sağlık hizmetleri personeli uygulama, bilgi ve tutum değerlendirmesi
Evalution Of Practices, Knowledge And Attitude Of Emergency Health Services Personnel In Cbrn Events
- Tez No: 892367
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BÜYÜKSARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
KBRN (Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer) tehditleri gelişen teknoloji ile hayatımızda önemli bir risk faktörü oluşturmaktadır. İnsan hayatını olumsuz yönde etkileyen, can ve mal kaybına sebep olan bu tehdidin önüne geçmek için olayın erken fark edilmesi ve yayılımın en aza indirilmesi hayati önem taşımaktadır. Çalışma ilk müdahale ekiplerinden olan acil sağlık hizmetleri personeli ile yapılmıştır. Toplamda 243 sağlık personeline ulaşılan çalışmada anket tekniği ile kişilerin bilgi düzeyleri ve farkındalıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma sonunda, katılımcıların çoğunluğunun KBRN eğitimi almasına rağmen yapılan eğitimleri yetersiz bulduğu, bilgi ölçüm sonuçlarından orta seviyede bir puan aldıkları ve katılımcıların kendi yeterli ve yetersiz olduğu konuları net bir şekilde bilmedikleri sonucuna varılmıştır. Alınan KBRN eğitimleri ile uygulama becerisi arasında ilişki olmaması, yapılan eğitimlerin yeterli seviyede olmadığını göstermektedir. Anket sorularından en çok KBRN bölgeleri ve ikaz, alarm işaretleri sorularında yanlış cevap alınması bu konular üzerinde eksikliği göstermektedir. Bu durum yapılan eğitimlerin yeterli seviyede olmadığını, gerekirse senaryo ve tatbikatlar da düzenlenerek desteklenmesi gerektiğini, eğitim süresinin arttırılması ve eğitimlerin belirli aralıklarla tekrarlanması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
CBRN (Chemical Biological Radiological Nuclear) threats constitute an important risk factor in our lives due to advancing technology. In order to counteract this threat, which negatively impacts human life and loss of life and property, it is crucial to detect incidents early and minimize the spread. The study was conducted with emergency healthcare personnel, who are among the first team responders. In the study, in which a total of 243 healthcare personnel were reached, the knowledge levels and awareness of the participants were tried to be determined by the survey technique. At the end of the study; It was concluded that although the majority of the participants received CBRN training, they found the training inadequate, they received a mid-level score from the knowledge measurement results, and the participants did not clearly know the subjects in which they were competent or inadequate. The lack of a relationship between the CBRN training received and application skills shows that the training provided is not at a sufficient level. The most incorrect answers received from the survey questions were about CBRN zones and warning and alarm signals, indicating a deficiency in these subjects. This situation suggest that the existing training is not adequate and that it should be supported by organizing scenarios and exercises if necessary, and that the training period should be increased and the training should be repeated at regular intervals.