Vergi ceza hukukunda etkin pişmanlık kurumu ve sonuçları
Effective repentance institution in tax criminal law and its consequences
  1. Tez No: 892368
  2. Yazar: ADEM TURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Vergi Ceza Hukuku içerisinde cezalarda indirim öngören hükümler bulunmakta olup 7394 sayılı Kanun Değişikliği ile birlikte de 213 sayılı Vergi Usul Kanunu m.359'a vergi kaçakçılığı fiillerine ilişkin cezalarda indirim hükümleri getirilmiştir. Söz konusu indirim hükümleri, farklı görüşler olmakla birlikte, Vergi Ceza Hukukuna vergi kaçakçılığı suçu için getirilmiş bir etkin pişmanlık kurumu olarak ifade edilmektedir. Bu ifade kendi içerisinde üç ön kabulü barındırmaktadır. İlk ön kabul, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen etkin pişmanlık kurumunun vergi kaçakçılığı suçları için sonuç doğurmayacağı; ikinci ön kabul, kanun değişikliği öncesi Vergi Ceza Hukuku içerisinde Türk Ceza Kanunu'ndaki etkin pişmanlık kurumunun hukuki niteliği ile paralel olan ve benzer sonuçları doğuracak bir ceza indirim kurumunun bulunmadığı; üçüncü ön kabul ise doğuracağı sonuçlar ve hukuki niteliği açısından getirilen indirim hükümlerinin Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenenler gibi bir etkin pişmanlık kurumunu yansıttığıdır. Bu tez çalışmasında bahsi geçen üç ön kabul incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Within the Tax Criminal Law, there are provisions that stipulate a reduction in penalties, and with the Amendment to Law No. 7394, a reduction in penalties for tax evasion acts has been introduced to Article 359 of the Tax Procedure Law No. 213. Although there are different opinions, the said reduction provisions are expressed as an effective regret institution introduced to the Tax Criminal Law for the offense of tax evasion. This expression contains three presuppositions within itself. The first presupposition is that the effective remorse institution regulated in the Turkish Criminal Code No. 5237 will not have consequences for tax evasion crimes; the second presupposition is that there is no penalty reduction institution in the Tax Criminal Law before the amendment of the law, which is parallel to the legal nature of the effective remorse institution in the Turkish Criminal Code and will have similar results; and the third presupposition is that the reduction provisions introduced in terms of the consequences and legal nature reflect an effective remorse institution like those regulated in the Turkish Criminal Code. These three presuppositions will be analyzed in this thesis.