Ölüme bağlı kayıp yaşayan yetişkinlerde işlevsellik ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide sosyal destek rolünün incelenmesi
Investigation of the role of social support on the relationship between functionality and psychological resiliance in adults with the death-related loss
  1. Tez No: 892412
  2. Yazar: CEREN CELAYİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL ÇETİNTULUM HUYUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada ölüme bağlı kayıp yaşayan yetişkinlerin işlevsellik ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkisinde sosyal destek rolünün incelenmesi amaçlanmıştır.“Demografik bilgi formu”,“iki boyutlu yas ölçeği”,“kısa psikolojik sağlamlık ölçeği”ve“çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği”aracılığıyla veri toplama işlemi gerçekleştirilmiştir. Araştırma 18-65 yaşları arasında 131 kadın ve 19 erkek olmak üzere toplamda 150 kişiyle yürütülmüştür. Çalışma grubunu ulaştıracak örnekleme ulaşmak için kolay ulaşılabilir kartopu örneklem tekniği kullanılmış ve veriler“Google Forms”aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizi SPSS 27 paket programıyla yapılmış, değişkenler arasındaki farklılıklar için t testi ve ANOVA kullanılmış, ölçekler arasındaki ilişkiye pearson korelasyon analiziyle bakılmış ve yordayıcılığı ölçmek için regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre vefat üzerinden geçen sürenin yas, sosyal destek ve psikolojik sağlamlık üzerinde etkili olmadığı, vefat eden kişinin aileden olmasının yas sürecini ve algılanan sosyal desteği artırdığı, vefat eden kişinin 80 yaş ve üstünde olmasının yas sürecini azalttığı, bireyin kaybettiği kişiyle çatışmalı ilişkisi olması vefat nedenini etkilediği ve beklenmedik ani ölümlerin yas sürecini arttırdığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Sonuç olarak bakıldığında kayıpla alakalı bireysel farklılıkların yas süreci ve algılanan sosyal destek üzerinde etkili olduğu ancak psikolojik sağlamlığı etkilemediği görülmüştür. Psikolojik sağlamlığın yasın bireysel farklılıklarıyla ilişkili olmadığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the role of social support in the relationship between functionality and psychological resilience among adults experiencing bereavement-related losses. Data was collected using a“demographic information form,”“Two-Dimensional Grief Scale,”“Brief Resilience Scale,”and“Multidimensional Scale of Perceived Social Support.”The research was conducted with a total of 150 participants, consisting of 131 women and 19 men aged between 18-65 years. A convenient snowball sampling technique was employed to reach the study group, and data were collected via Google Forms. Data analysis was performed using the SPSS 27 package, employing t-tests and ANOVA to examine differences between variables, Pearson correlation analysis to explore relationships between scales, and regression analysis to assess predictability. According to the research findings, the duration since the death did not significantly affect grief, social support, or psychological resilience. However, the deceased being a family member increased grief duration and perceived social support. Additionally, if the deceased was aged 80 years or older, grief duration decreased. Conflictual relationships with the deceased affected grief intensity, and unexpected sudden deaths prolonged the grief process. In conclusion, individual differences related to loss were found to impact the grief process and perceived social support but did not affect psychological resilience. It can be suggested that psychological resilience is not significantly associated with individual differences in grief.