Hümeze Sûresinin Arap dili açısından tahlili
Analysis of Al-Humazah Surah in terms of Arabic language
- Tez No: 892414
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ETHEM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Tez çalışmamız bir girişten ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, önemi, amacı ve izlenen yöntemler kısaca açıklanmıştır. Birinci bölümde besmele ve Hümeze sûresinin 1-4. ayetleri dilbilgisi, kelime kökenleri, sarf ve belagat açısından değerlendirilmiştir. Öncelikle ayetlerde geçen kelimelerin kökenleri ve anlamları incelenmiştir. Ardından bu kelimelerin türevleri ve vezinleri değerlendirilmiştir. Daha sonra ayetlerin i'râbı, i'râb farklılıkları ve bu farklılıkların ayetlere kattığı anlamlar üzerinde durulmuştur. Son olarak ayetlerde yer alan belagat unsurlarına değinilmiş ve bu unsurların i'câz yönüne işaret edilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise Hümeze sûresinin 5-9. ayetleri birinci bölümdeki yöntemle lügat, sarf, nahiv ve belagat açısından tahlil edilmiştir
Özet (Çeviri)
Our thesis consists of an introduction and two chapters. In the introduction, the subject, importance, aim and the methods followed are briefly explained. In the first chapter, the verses 1-4 of Besmela and Humeza surah are analysed in terms of grammar, word origins, exposition and rhetoric. Firstly, the origins and meanings of the words in the verses are analysed. Then, the derivations and rhythms of these words are evaluated. Then, the i'rāb of the verses, i'rāb differences and the meanings that these differences add to the verses are emphasised. Finally, the elements of rhetoric in the verses are mentioned and the i'jâz aspect of these elements is pointed out. In the second part of our study, verses 5-9 of Humeza surah were analysed in terms of lexicon, sarf, grammar and rhetoric with the method in the first part.