Demokrat Canik gazetesine göre Samsun'da siyasi, sosyal ve ekonomik hayat (1952-1960)
Political, social and economic life in Samsun according to Democrat Canik newspaper (1952-1960)
  1. Tez No: 892445
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu tez, 1952-1960 yılları arasında yayımlanan Demokrat Canik gazetesindeki haberler ve ilanlar aracılığıyla Samsun'un siyasi, sosyal ve ekonomik yapısını incelemektedir. 1950'ler, Türkiye'nin çok partili hayata geçtiği, demokratikleşme süreçlerinin hızlandığı ve toplumsal-ekonomik dönüşümlerin yoğun yaşandığı bir dönemdir. Samsun, Karadeniz Bölgesi'nin önemli bir ticaret ve sanayi merkezi olarak bu değişimlerin etkilerini derinden hissetmiş ve Türkiye ekonomisindeki konumunu güçlendirmiştir. Çalışma, giriş ile üç bölümden oluşmaktadır: Siyasi, Sosyal ve Kültürel, Ekonomik. Siyasi bölüm, Samsun'daki siyasi hayatı Demokrat Canik gazetesi üzerinden incelemekte; DP ve Cumhuriyet Halk Partisi gibi partilerin Samsun'daki faaliyetlerini, seçim süreçlerini ve yerel yönetim politikalarını analiz etmektedir. Sosyal ve Kültürel bölüm; şehirdeki nüfus hareketleri, sağlık hizmetleri, eğitim kurumları ve kültürel etkinlikleri ele alırken Bulgar göçmenlerinin iskânı ve sosyal yaşamın önemli unsurlarını incelemektedir. Ekonomik bölüm ise Samsun'un tarım, hayvancılık, sanayi ve ticaret gibi temel ekonomik faaliyetlerini, tütün üretimi ve Samsun Limanı'nın ve Havaalanının inşası gibi önemli konuları değerlendirmektedir. Tez, Demokrat Canik gazetesini temel kaynak olarak kullanarak Samsun'un 1950'ler Türkiye'sindeki rolünü ve önemini kapsamlı bir perspektifle ortaya koymakta, şehirdeki ekonomik ve sosyal gelişmelerin yanı sıra siyasi olayların etkilerini de gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the political, social, and economic structure of Samsun through the news and advertisements published in the Demokrat Canik Newspaper between 1952 and 1960. The 1950s were a period marked by Turkey's transition to a multi-party system, accelerated democratization processes, and intense socio-economic transformations. As a significant trade and industrial center in the Black Sea Region, Samsun deeply felt these changes and strengthened its position within the Turkish economy. The study is divided into three main sections, along with the introduction: Political, Social and Cultural, and Economic. The Political section analyzes the political life in Samsun through the Demokrat Canik Newspaper, focusing on the activities of major political parties of the era, such as the Democrat Party and the Republican People's Party, as well as election processes and local government policies. The Social and Cultural section examines population movements, healthcare services, educational institutions, and cultural events in the city, with a particular focus on the settlement of Bulgarian immigrants and key aspects of social life. The Economic section assesses Samsun's fundamental economic activities, including agriculture, livestock, industry, and trade, highlighting critical topics like tobacco production and the construction of Samsun Port. Using the Demokrat Canik Newspaper as a primary source, the thesis provides a comprehensive perspective on Samsun's role and significance in 1950s Turkey, shedding light on the city's economic and social developments, as well as the impact of political events.