İkinci Dünya Savaşında Tataristan
Tatarstan in the Second World War
  1. Tez No: 892475
  2. Yazar: SEVTAP SIRAKAYA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
“II. Dünya Savaşı'nda Tataristan”hakkındaki bu tezimiz Sovyet ülkeleri ve halkları için“Büyük Vatan Savaşı”olarak kabul edilen ve etkileri günümüzde bile hissedilen ortak mücadeleyi ve bu mücadelenin Tataristan coğrafyası ve halkına olan etkisini anlatmaktadır. Tezin birinci bölümünde genel olarak 1917'ye kadar Tataristan ve Tatar Türklerinin tarihi, ve 1917-1939 dönemi tüm önemli olaylara yer verilerek II. Dünya Savaşı'nın başlangıcına kadar TASSR'de yaşanan gelişmeler anlatılmıştır. İkinci bölümde II. Dünya Savaşı'nda Sovyet Rusya'da yaşanan askerî, diplomatik, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmeler anlatılmış ve Tataristan'ın içinde bulunduğu durumun dış sınırları çizilmiştir. Son bölümde II. Dünya Savaşı döneminde Tataristan idari, askerî, ekonomik ve kültürel yönlerden ele alınmış, Büyük Vatan Savaşı'nın etkilerine yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise II. Dünya Savaşı'nın Tataristan'a olumlu ve olumsuz etkileri özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis of“Tatarstan in the Second World War”which is considered the“Great Patriotic War”for all Soviet countries and peoples explains the of the effects common struggle exhibited to geography of Tatarstan and its people whose impact is felt even today. First chapter of thesis tells about the history of Tatarstan and Tatar Turks in general until 1917 and explains the developments in TASSR until the beginning of the Second World War including all important events of 1917-1939 period. The second part describes the military, diplomatic, economic, and socio-cultural developments in Soviet Russia during the Second World War and the external boundaries of Tatarstan's situation was drawn. In the last chapter, administrative, military, economic, and cultural aspects of the effects of Tatarstan during the Second World War were discussed and the effects of Great Patriotic War were featured. Meanwhile in conclusion, the positive and negative effects of the Second World War on Tatarstan were summarized.