İkinci Dünya Savaşında Kırgızistan ve Kırgızlar
Kyrgyzs and Kyrgyzstan during the World War II
  1. Tez No: 510801
  2. Yazar: YUSUF KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBUBEKİR GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kırgızistan'ın 1917 Ekim Devrim'inden itibaren maruz kaldığı Sovyet sömürü düzenin yansımaları Kırgızlar adına köklü değişimlerin yaşanmasına neden olmuştur. SSCB siyasi otoritesini bölgede kurarken, Kırgız idarecilernibaskı altına almaya çalışmıştır. Kırgızistan'da Sovyet ideolojisinin sanayi, tarım, hayvancılık ve diğer üretim kollarındauyguladığı politikalar ve sömürü düzeni, Kırgızları derinden etkilemiştir. Eğitim, kültür ve sosyal alanda hayata geçirilen Sovyet uygulamarı, Kırgızistan'ın kültürel ve sosyal birikimini Sosvyet ideolojisi çerçevesinde değiştirmek üzere planlanmıştır. Ekim devrimi ile Kırgızistan devletinin kurulma süreci ve yönetiminde etkin olan SSCB, II. Dünya Savaşı sırasında Almanlara karşı verdiği savaşta Kırgızları da kullanmaktan geri durmamıştır. Moskova'ya kadar yaklaşan Alman birliklerine karşı en ön cephede Kırgız ve Kazak askerler sürülmüşlerdir. Bu askerlerin toplanma ve cepheye gönderilmeleri çok kısa sürede gerçekleşmiş, yeteri kadar askeri eğitim almadan düzenli ordu birliklerine karşı savaşmak durumunda bırakılmışlardır. Askeri tecrübesizliklerine rağmen çok sayıda kayıplar verme pahasına Almanların durdurulmalarında önemli rol oynamışlar ve Rus – Alman ordularının savaştığı birçok cephede bulunmuşlardır. Kırgızlar, bu süreçte SSCB'ye yalnız asker değil aynı zamanda gerekli sanayi, tarım ve gıda maddeleri desteğinin yanısıra gece gündüz toplumun bütün unsurları çalışmak suretiyle önemli bir iş gücü katkısı sunmuştur. SSCB'nin dağılmasıyla Kırgızistan bağımsızlığını kazanmıştır. Ancak SSCB'nin uluslararsı hukukta meşru görülen hakları Rusya Federasyonu'na verilirken, SSCB'den ayrılan diğer devletler gibi Kırgızistan'da Sovyetler'in çatısı altında kazanmış olduğu meşru haklarını kaybetmiştir.
Özet (Çeviri)
The reflections of the Soviet exploitation regime, which Kyrgyzstan has been subjected to since the October Revolution of 1917, have caused radical changes in the name of the Kyrgyz. While the USSR established the political authority in the region, it tried to suppress the Kyrgyz authorities. In Kyrgyzstan, the policies and exploitation of the Soviet ideology in the fields of industry, agriculture, animal husbandry and other production deeply affected the Kyrgyz. The Soviet practices of education, culture and social life are planned to change the cultural and social accumulation of Kyrgyzstan within the framework of Soviet ideology. With the October Revolution, the USSR, which was active in the establishment process and management of the Kyrgyzstan state, He did not stop using the Kyrgyz in the war against the Germans during World War II. Kyrgyz and Cossack soldiers were driven to the forefront of the approaching German troops up to Moscow. The gathering and sending of these troops to the front line took place in a very short time and they had to fight regular army units before they could receive military training. Despite their military inexperience, they played an important role in stopping the Germans at the expense of numerous losses and were on many fronts of the Russian-German armies. In this process, the Kyrgyz Republic provided a significant workforce contribution not only to the soldiers but also to the support of the necessary industrial, agriculture and foodstuffs, as well as to work on all aspects of the society day and night. With the disintegration of the USSR, Kyrgyzstan gained independence. However, while the rights of the USSR legitimized in international law were given to the Russian Federation, they lost their legitimate rights in Kyrgyzstan, like other states that had left the USSR, under the roof of the Soviet Union.