Rus Ortodoks Hıristiyanlığında manastır hayatı
Monastery life in Russian Orthodox Christianity
- Tez No: 892525
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HİKMET EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Dünyada Hıristiyanlığı temsilde Rus Ortodoks Kilisesinin önemli yeri vardır. Rus Ortodoks Kilisesine bağlı yüzlerce manastırların bulunduğu ve bu manastırlarda keşişlerin yaşadığı münzevi yaşam daima ilgi konusu olmuştur. Rus Ortodoks Kilisesini ve Manastırlarını daha iyi anlayabilmek için Kilisenin ve Manastırların tarihçesi hakkında bilgi verilmiştir. Bu çalışmada, genelde Hıristiyanlık özelde Rus Ortodoks Kilisesi tarihinde yer alan manastır hareketinin kökeni ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Rusya tarihinin oluşumunda keşişler ve manastırlar, dini, kültürel ve siyasi alanlarda önemli roller üstlenmiştir. Slav halklarının tarihini yazılı kaynaklar 9. yüzyıldan itibaren başlatmaktadır. Slav topraklarında ilk Kilise ve Manastırların ne zaman ortaya çıktıkları ve bunların kimler tarafından yapıldığı bilgisine ulaşılmaya çalışılmıştır. Ayrıca ilk manastırların ortaya çıkışıyla birlikte çeşitlerine, dini, siyasi, kültürel ve ekonomik faaliyetlerine, idari yönünden bağlılık ve hiyerarşisine, ilk keşişlerin keşişlik hayatlarına, keşişlik derecelerine, manastıra kabul süreçlerine ve yaşam tarzlarına bu çalışmada yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Russian Orthodox Church plays an important role in representing Christianity in the world. There are hundreds of monasteries affiliated to the Russian Orthodox Church and the ascetic life of monks in these monasteries has always been a subject of interest. In order to better understand the Russian Orthodox Church and Monasteries, information about the history of the Church and Monasteries is given. In this study, research has been conducted on the origin of the monastic movement in the history of Christianity in general and the Russian Orthodox Church in particular. Monks and monasteries played an important religious, cultural and political role in the formation of Russian history. Written sources begin the history of Slavic peoples from the 9th century. We have tried to find out when the first Churches and Monasteries appeared in the Slavic lands and by whom they were built. In addition, the emergence of the first monasteries, their types, their religious, political, cultural and economic activities, their administrative affiliation and hierarchy, the monastic life of the first monks, their monastic degrees, the process of admission to the monastery and their lifestyle are included in this study.