Mallet Finger cerrahi tedavisinde uygulanan ekstansiyon blok pinleme yöntemi ve sütur anchor ile cerrahi tedavisinin klinik ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılması
Comparison of clinical and radiological results of surgical treatment with extension block pinning method and suture anchor in Mallet Fingernail surgical treatment
- Tez No: 892526
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABUZER ULUDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Kemik mallet finger kırıklarının tedavisinde uygulanan Ekstansiyon blok pinleme yöntemi(stopping pin) ile sütur anchor cerrahi tedavi tekniklerinin klinik ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılıp avantaj ve dezavantajlarını, hangi yöntemin daha etkili olduğunu ortaya koymaktır. Hastalar ve Metod: Bu çalışmada retrospektif yöntem kullanılarak 2013-2023 yılları arasında mallet finger kırığı Doyle tip4b ve 4c tanısı almış toplamda 53 hasta incelenmiştir. Bu hastaların 37 tanesine ekstensiyon blok pinleme yöntemi,16 tanesine açık bir cerrahi teknik olan sütur anchor ile tespit yöntemi kullanılmıştır. Çalışma tek merkezli, tek cerrahi ekiple yapılmıştır. Kırık sınıflaması olarak mallet finger kırıklarında genel olarak kabul gören doyle sınıflaması kullanılmıştır. Hastaların cerrahi öncesi ve sonrası radyolojik ölçümleri, kaynama durumu, postop VAS ağrı skorları, üst ekstremite klinik ve fonksiyonel sonuçları değerlendirmek için de Q-DASH skorlama sistemi ve Crawford kriterleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 53 hastanın yaş ortalaması 29 olarak hesaplandı. Hastaların minimum yaşı 18 maksimum yaşı 58 idi. Ekstansiyon blok pinleme yapılan hastaların yaş ortalaması 30.5 iken sütur ankor yapılan hastaların yaş ortalaması 34.9 idi. Hastaların yaralanma şekli %52.8 basit düşme,%15.1 darp,%13.2 spor yaralanması %13.2 ezilme ve %5.7 iş kazası olduğu tespit edildi. Hastalar Doyle sınıflamasına göre %71.7 tip4b,%28.3 tip4c olduğu tespit edildi. Ekstansiyon blok pinleme hasta grubunda Crawford kriterlerine göre %40.5 inde mükemmel sonuç, %32.4 ünde iyi sonuç olduğu; sütur ankor hasta grubunda ise %12.5 inde mükemmel sonuç,%50 sinde iyi sonuç olduğu görüldü. Genel hasta popülasyonuna baktığımızda en sık etkilenen parmak, %45.3 oran ile 5. Parmak idi. Ekstansiyon blok pinleme hasta grubunda komplikasyon oranı %2.7,sütur ankor hasta grubunda komplikasyon oranı %31.3 olarak ölçüldü. Ekstansiyon blok pinleme hasta grubunda Q-DASH skoru 2.00±2.70, sütur ankor hasta grubunda Q-DASH skoru 3.13±3.48 olarak ölçüldü. Sonuç: Çalışmamızda her iki cerrahi tekniğin klinik ve fonksiyonel olarak iyi sonuçları olduğu görüldü. Ancak Ekstansiyon blok pinleme yönteminin hem daha noninvaziv bir teknik olması, daha az komplikasyon görülmesi, implant maliyetinin daha az olması ve göreceli olarak mükemmel sonuçların daha fazla olması nedeniyle sütur ankor tekniğine göre daha avantajlı olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the clinical and radiological results of the extension block pinning method (stoppıng pin) and suture anchor surgical treatment techniques applied in the treatment of bone mallet finger fractures and to reveal the advantages and disadvantages of these techniques and which method is more effective. Patients and Methods: In this study, a total of 53 patients with mallet finger fractures Doyle type 4b and 4c diagnosed between 2013 and 2023 were analyzed using a retrospective method. In 37 of these patients, extension block pinning method was used, and in 16 of these patients suture anchor fixation method, which is an open surgical technique, was used. The study was conducted in a single center with a single surgical team. DOYLE classification, which is generally accepted in mallet finger fractures, was used as fracture classification. The Q-DASH scoring system and Crawford criteria were used to evaluate the preoperative and postoperative radiologic measurements, union status, postoperative VAS pain scores, and clinical and functional outcomes of the upper extremities. Results: The mean age of the 53 patients included in the study was 29 years. The minimum age of the patients was 18 years and the maximum age was 58 years. The mean age of patients who underwent extension block pinning was 30.5 years, while the mean age of patients who underwent suture anchoring was 34.9 years. The type of injury was found to be simple fall 52.8%, battery 15.1%, sports injury 13.2%, crush 13.2% and work accident 5.7%. According to Doyle classification, 71.7% were type 4b and 28.3% type 4c. In the extension block pinning patient group, 40.5% had excellent results and 32.4% had good results according to Crawford criteria; in the suture anchor patient group, 12.5% had excellent results and 50% had good results. . When we looked at the general patient population, the most commonly affected finger was the 5th finger with a rate of 45.3%. The complication rate was 2.7% in the extension block pinning patient group and 31.3% in the suture anchor patient group. The Q-DASH score was 2.00±2.70 in the extension block pinning patient group and 3.13±3.48 in the suture anchor patient group. Conclusion: In our study, both surgical techniques had good clinical and functional results. However, the extension block pinning method was found to be more advantageous than the suture anchor technique because it is a more noninvasive technique, less complications, less implant cost and relatively more excellent results