Ozon uygulamasının taze aronya (Aronia melanocarpa Cv. nero) meyvesinin depolama stabilitesine etkisi
The effect of ozone application on storage stability of fresh aronia (Aronia melanocarpa Cv. nero) fruit
- Tez No: 892613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Ozon uygulaması, gıda sektörünün ilgisini çeken doğa dostu, pratik ve maliyeti düşük bir teknolojidir. Raf ömrünü uzatma ve gıda güvenliğini koruma amacıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada, hasat sonrası taze aronya (Aronia melanocarpa cv. Nero) meyvelerinin depolama stabilitesi üzerine ozonlama ön-işlemi ve denge modifiye atmosfer paketlemenin (EMAP) kombine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Aronya meyveleri kontrollü şartlarda ozon gazı (5, 10 ve 20 ppm) muamelelerini takiben, atmosferik koşullar altında mikroperfore polipropilen (PP) üst film kullanılarak ambalajlanmıştır. Soğuk depolama boyunca (+4°C'de dört ay), ambalajda O2/CO2'nin gaz konsantrasyonu bakımından denge atmosfer koşulları gözlemlenmiştir. Depolama sürecinde, 10 ppm ozon uygulamasının, görsel bozulma göstergesi olarak küflenme üzerine daha etkili olduğu bulunmuştur. Depolama sonunda, kontrol gruplarında bozulan meyve oranı %12-19 civarında bulunurken, bu oran ozon ön-işlemi ile muamele edilmiş gruplarda %5-8 düzeyindedir. Tekstürel kalite parametrelerinin korunmasında 10 ppm ozon uygulaması ve mikroperfore PP film kombinasyonunun depolama boyunca ön plana çıktığı belirlenmiştir. Ozonlanma uygulaması, aronya meyvelerinde depolama boyunca yumuşamayı engellemiş ve bozulmayı geciktirmiştir.
Özet (Çeviri)
The ozone application is recognized for its eco-friendly, efficient, and cost-effective nature, garnering attention in the food industry for its potential to extend shelf life and ensure food safety. This study explores the combined impact of ozone pre-treatment and equilibrium modified atmosphere packaging (EMAP) on the key quality traits of aronia (Aronia melanocarpa cv. Nero) fruits during post-harvest storage. Fresh aronia fruits were exposed to ozone gas (at concentrations of 5, 10, and 20 ppm) under controlled conditions, then packaged with a micro-perforated polypropylene (PP) top film. The equilibrium atmosphere conditions in the package in terms of O2/CO2 gas concentration were observed during cold storage (at +4°C for four months). During cold storage, 10 ppm ozone application was found to be more effective in preventing mold, a visual deterioration indicator. At the end of storage, the spoiled fruit ratio in the control groups was around 12-19%, while this ratio was 5-8% in the groups treated with ozone pre-treatment. It was determined that the combination of 10 ppm ozone application and microperforated PP film came to the forefront in preserving the textural quality parameters during storage. Ozonation prevented softening and delayed spoilage of aronia fruits during storage.