Atak-s yumurtacı civcivlerde civciv kalitesi ve ön-başlatma yemi uygulamasının performans ve yumurta kalitesine etkileri
Chick quality and effects of pre-starter feed application on performance and egg quality in Atak-s layer chicks
- Tez No: 892620
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN RÜŞTÜ KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Mevcut çalışma iki denemeden oluşmaktadır. Birinci deneme günlük yaştaki dişi Atak-S civcivlerin kalitelerine (CK) göre sınıflandırılıp ilk 7 gün ön-başlatma (ÖBY) yemi veya standart yemle (SY) beslenmesi şeklinde 2x2 faktöriyel deneme desenine göre yürütülmüştür. Her birinde 20 civciv bulunan 5 alt gruba sahip 4 muamele grubunda toplam 400 civciv kullanılmıştır. 22 haftalık birince denemede hayvanlar 3x2=6 m2 ebatlarındaki bulunan bölmelerde yerde yetiştirilmiştir. İlk 7 günden sonra standart besleme protokolü uygulanmıştır. İkinci denemede 23 haftalık yaşa ulaşan 144 adet tavuk, civciv dönemindeki muamelelere ilaveten standart (STD) veya serbest (SRB) yemleme şeklinde toplam 8 gruba ayrılmıştır. Bireysel kafeslerde 4 hafta adaptasyon için beklenmiş, ardından 10 hafta boyunca performansları ve yumurta kalite özellikleri incelenmiştir. STD grubuna günlük 120 g, diğer gruba serbest yem verilmiştir. Su ise tüm gruplara serbest verilmiştir. Birinci denemenin ilk haftalarında yem tüketimi, CK ve ÖBY'den önemli (P0.05).
Özet (Çeviri)
The present study consisted of two experiments. The first experiment was conducted according to a 2x2 factorial design in which day-old female Atak-S chicks were classified according to their quality (CQ) and fed with pre-starter (PSF) feed or standard feed (SF) for the first 7 days. A total of 400 chicks were used in 4 treatment groups with 5 subgroups each had 20 chicks. In the first experiment of 22 weeks, the birds were raised on the floor in 3x2=6 m2 pens. After the first 7 days, a standard feeding protocol was applied. In the second experiment, 144 chickens reaching 23 weeks of age were divided into 8 groups as standard (STD) or free (FRE) feeding in addition to the treatments during the chick period. They were left in individual cages for 4 weeks for adaptation, and then their performance and egg quality characteristics were examined for 10 weeks. 120 g of feed was given daily to the STD group and free feed was given to the other group. Water was given ad libitum to all groups. In the first weeks of the first trial, feed consumption was significantly affected by CQ and PSF (P0.05).