Vergi hukukuna ilişkin Türk Anayasa Mahkemesinin bireysel başvurukararlarında mülkiyet hakkı
The right to property in the individual application decisions of The Turkish Constitutional Court
- Tez No: 892663
- Danışmanlar: DOÇ. ŞERİF EMRE GÖKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
“Vergi Hukukuna İlişkin Türk Anayasa Mahkemesinin Bireysel Başvuru Kararlarında Mülkiyet Hakkı”başlıklı bu çalışmada, vergilendirme sürecindeki mülkiyet hakkı ihlal iddialarının, bireysel başvuru yoluyla Anayasa Mahkemesi tarafından nasıl ele alındığı incelenmiştir. İncelemede, Anayasa Mahkemesinin verdiği karar gerekçelerinde, hangi unsurları ne şekilde ele aldığı referans alınmıştır. Bir insan hakkı olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasa tarafından korunmaya alınan mülkiyet hakkı vergilendirme sürecinde en çok ihlale uğrayan haklardan biridir. Anayasa Mahkemesi, incelemelerinde öncelikle müdahalenin belirli, öngörülebilir, ulaşılabilir bir kanuna dayanıp dayanmadığını denetlemekte, ardından müdahalenin meşru amaca sahip olup olmadığını tespit etmektedir. Son olarak ise bu müdahalenin ölçülü olup olmadığı değerlendirilmektedir. Bireysel başvurunun ikincil rolü gereğince temel hak ve hürriyetlerin korunmasında, bu safhaya gelmeden temel yargı organlarının hukuka uygunluk yaklaşımıyla müdahaleleri değerlendirmesi gerekmektedir. Anayasa Mahkemesinden de katı bir kanunilik yaklaşımından ziyade, hukuka uygunluk denetimi yaparak müdahaleleri incelemesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, titled“The Right to Property in the Individual Application Decisions of the Turkish Constitutional Court on Tax Law”, examines how the Constitutional Court handles the claims of violation of property rights in the taxation process through individual application. There is no doubt that the right to property, which is protected as a human right by the European Convention on Human Rights and the Constitution, is the most violated right in the taxation process. In its examinations, the Constitutional Court first checks whether the interference is based on a specific, foreseeable and accessible law, and then determines whether the interference has a legitimate aim. Finally, it assesses whether the interference is proportionate. In accordance with the subsidiary role of the individual application, in the protection of fundamental rights and freedoms, the main judicial organs should evaluate the interventions with a lawfulness approach before reaching this stage. The Constitutional Court is also expected to examine interventions by reviewing compliance with the law rather than a strict legality approach.