The neuropsychological features of depression as a comorbidity in patients with dementia
Demansta depresyon ek tanısının nöropsikolojik özellikleri
  1. Tez No: 892662
  2. Yazar: NİSA ÜLKÜ ECE ELÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR TAŞ, PROF. DR. DURSUN EMRE KUMRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Nöroloji, Psikoloji, Geriatrics, Neurology, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, demans hastalarında depresyonun ek tanısının hastalığın seyri üzerindeki etkilerini nöropsikolojik testler yardımıyla incelemektir. Depresyon, demans hastalarının yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir ve bu iki durumun bir arada bulunmasının yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini belirlemek, daha etkili tanı yöntemleri geliştirilmesine katkı sağlayabilir. Bu çalışma, depresyonun demans hastalığının ilerleyişi üzerindeki etkilerini anlamayı hedeflemekte olup, bu doğrultuda hastalığın yönetimi için daha etkili stratejiler geliştirilmesine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Demans ve depresyon arasındaki kompleks ve çok yönlü ilişkiyi anlamak, klinik uygulamalarda ve toplum düzeyinde daha etkili müdahale stratejileri geliştirmek için kritik öneme sahiptir. Bu araştırma, demans ve depresyonun bir arada bulunduğu hastalarda daha iyi tanı yaklaşımlarının belirlenmesine katkıda bulunarak, nöropsikolojik açıdan önemli bilgiler sağlamayı amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmaya katılan katılımcılar gönüllülük esasına göre seçilmiştir. Örneklem, İzmir'de yaşayan demans tanısı (CDR 1) almış 40 hastadan oluşmaktadır. Depresyon ek tanısı alan 20 kişi ve depresyon ek tanısı olmayan 20 kişi ile çalışılmıştır. Demans tanısı Klinik Demans Derecelendirmesi (CDR) ile belirlenmiştir. Depresyon tanısı DSM-V tanı kriterlerine göre belirlenmiştir. Her iki tanıyıda araştırma için yönlendirme yapan nörologlar ve geriatristler onaylamıştır. Tüm katılımcılara, Standardize Mini Mental (SMMT), Digit Span, Öktem Sözel Bellek Süreçleri Testi (SBST), Boston Adlandırma Testi (BAT), Stroop Testi, Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ) ve Cornell Demansta Depresyon Ölçeği (CDDÖ) uygulanmıştır. Bulgular: Bu araştırma, depresyon ek tanısı olan ve olmayan demans hastalarının sosyo-demografik özellikleri ve bilişsel performansları arasındaki farkları incelemiştir. Betimsel analiz sonuçlarına göre, cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum ve el baskınlığı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Depresyon ek tanısı olan demans hastalarının Standardize Mini Mental Test, Sayı Dizisi Testi ve Geriatrik Depresyon Ölçeği puanları, depresyon ek tanısı olmayanlara göre daha düşük olup istatistiksel olarak anlamlı farklar göstermiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to examine the effects of comorbidity of depression on the course of the disease in dementia patients with the help of neuropsychological tests. Depression can significantly affect the quality of life of patients with dementia, and determining the effects of the coexistence of these two conditions on quality of life may contribute to the development of more effective diagnostic methods. This study aims to understand the effects of depression on the progression of dementia and to help develop more effective strategies for disease management. Understanding the complex and multifaceted relationship between dementia and depression is critical for developing more effective intervention strategies in clinical practice and at the community level. This study aims to provide important neuropsychological information, contributing to better diagnostic approaches in patients with coexisting dementia and depression. Method: Participants were selected on a voluntary basis. The sample consisted of 40 patients with dementia (CDR 1) living in Izmir. The study included 20 patients with an additional diagnosis of depression and 20 patients without an additional diagnosis of depression. Dementia diagnosis was determined by Clinical Dementia Rating (CDR). The diagnosis of depression was determined according to DSM-V diagnostic criteria. Both diagnoses were approved by the neurologists and geriatricians who referred for the study. Standardized Mini Mental State Examination (SMMSE), Digit Span, Öktem Verbal Memory Process Test (VMPT), Boston Naming Test (BNT), Stroop Test, Geriatric Depression Scale (GDS) and Cornell Scale for Depression in Dementia (CSDD) were applied to all participants. Findings: This study examined the differences between socio-demographic characteristics and cognitive performance of dementia patients with and without comorbid depression. According to the results of descriptive analysis, no statistically significant difference was found between the groups in terms of gender, age, educational status, marital status and hand dominance (p>0.05). The Standardized Mini Mental State Examination, Digit Span Test and Geriatric Depression Scale scores of dementia patients with comorbid depression were lower than those without comorbid depression and showed statistically significant differences (p0.05).