Güç-çıkar çatışmasında Avrupa Birliği'nin Doğu Akdeniz'deki normatif gücü
EU's normative power in the Eastern Mediterranean in the power-interest conflict
- Tez No: 892665
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET ÖNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Doğu Akdeniz AB'nin geçmişten günümüze yakın ilgi gösterdiği bir bölgedir. Bunun nedeni geçmişteki sömürge devletleriyle olan yakın ilişkilerin yanında ticaret yolları ve enerji güzergâhları açısından önemli bir bölge olması ve bir pazar olarak görülmesidir. AB'nin AKÇT'den başlayarak günümüze değin Akdeniz ve Doğu Akdeniz Bölgesine yönelik kapsamlı politikalar yürüttüğü bilinmektedir. Bu politikaların başarıya ulaşması kolay görülmemektedir. Bu minvalde yeni politikaların üretilme gerekliliği örnek olarak gösterilebilecektir. Manners tarafından yapılan tanımlamaya göre AB'nin normatif güç temelli yaklaşımları öncelik olmakta ve çalışmada da AB'nin Doğu Akdeniz politikaları bu bağlamda incelenmektedir. AB'nin normatif güç temelli yaklaşımlarıyla Doğu Akdeniz'de kalıcı ve sürdürülebilir çözüm hedeflediği düşünülmektedir. Ancak gerek kıyıdaş devletlerin kendi aralarındaki çözüm bekleyen sorunları ve iç sorunları gerekse bölge dışı aktörlerin politikaları AB'nin normatif güç temelli yaklaşımlarının başarı şansını etkilemektedir. Entegrasyon sürecini devam ettiren AB'nin Doğu Akdeniz'in çok aktörlü yapısında izleyeceği politikalar ve çözüm üretme kapasitesi dünyada yakından takip edilecektir. Bunun yanında kıyıdaş devlet olarak görülen GKRY ve Yunanistan ile bölge dışı aktör olan Fransa'nın AB üyeliği dışında ulusal çıkar temelli yaklaşımları da AB'nin önemli bir sınavı olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean is a region that the EU has shown close interest in from the past to the present. This is due to its historical close relations with former colonial states, as well as its importance in terms of trade routes and energy corridors. It is also seen as an important market. It is known that the EU has pursued comprehensive policies towards the Mediterranean and Eastern Mediterranean regions from the ECSC to the present day. The success of these policies does not seem easy. In this regard, the necessity of generating new policies can be cited as an example. According to the definition made by Manners, the EU's normative power-based approaches take precedence, and in the study, the EU's policies towards the Eastern Mediterranean are examined in this context. It is thought that with its normative power-based approaches, the EU aims for a participatory and sustainable solution in the Eastern Mediterranean. However, the unresolved problems among the coastal states and their internal issues, as well as the policies of external actors in the region, affect the success chances of the EU's normative power-based approaches. The policies that the EU, which continues the integration process, will follow in the multi-actor structure of the Eastern Mediterranean and its capacity to produce solutions will be closely monitored worldwide. In addition, the national interest-based approaches of the Republic of Cyprus and Greece, considered as coastal states, and the national interest-based approaches of France, a non-coastal state but an external actor in the region, are also seen as an important test for the EU, apart from their EU membership.