Korunma ve bakım altında devlet korumasında yetişmiş veyetişmemiş olan bireylerin algılanan sosyal destek düzeyleri, duygu düzenleme becerileri vealkol madde bağımlılığı risk davranışları açısından karşılaştırılması
Children under protection and care, raised in state protection andperceived social support levels, emotion regulation skills andcomparison of alcohol and drug addiction risk behaviors
- Tez No: 892698
- Danışmanlar: DR. NİLGÜN ONNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, koruma ve bakım kararları doğrultusunda devlet koruması altında büyüyen bireylerin, çocuk evleri, yetiştirme yurtları gibi kurumlardan ayrıldıktan sonra algıladıkları sosyal destek düzeylerinin, alkol ve madde bağımlılığına yönelik riskli davranışlar ile duygu düzenleme becerileri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın evreni korunma ve bakım kararıyla devlet koruması altında kalmış 18 yaş üstü kadın ve erkekler ile korunma ve bakım kararıyla devlet korumasında bulunmamış 18 yaş üstü kadın ve erkeklerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu evreni temsil eden katılımcılar oluşturmaktadır. Katılımcılara veri toplama aracı olarak“demografik bilgi ve soru formu, çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği, duygu düzenleme becerileri ölçeği ve alkol-madde risk davranışı ölçekleri”uygulanmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgular çerçevesinde devlet korumasında yetişen bireylerin algılanan sosyal destek düzeyleri ve duygu düzenleme becerilerinin, kuruluş bakımında yetişmemiş kişilere kıyasla anlamlı bir şekilde daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Devlet korumasında yetişen bireylerin, alkol/madde kullanımı risk davranışından, alkol kullanım riskinin kuruluş bakımında yetişmemiş kişilere kıyasla anlamlı bir şekilde daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. Ancak madde kullanımı risk davranışı açısından aradaki farkın anlamlı olmadığı gözlemlenmiştir. Devlet korumasında yetişen bireylerin algılanan sosyal destek düzeyleri ve duygu düzenleme becerileri arasında anlamlı bir ilişki olduğu gözlemlenmiştir. Ancak kuruluş bakımında yetişen bireylerde algılanan sosyal destek düzeyi ve duygu düzenleme becerileri ile alkol ve madde kullanım riski arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to examine the relationships between perceived social support levels, risky behaviors related to alcohol and substance dependence, and emotion regulation skills among individuals who have grown up under state protection and left institutions such as children's homes and orphanages. The population of the study consists of men and women over the age of 18 who have been under state protection due to custody and care decisions, as well as men and women over the age of 18 who have not been under state protection for the same reasons. The sample of the study is composed of participants representing this population. Data collection tools used in the study include the“Demographic Information and Questionnaire Form, Multidimensional Scale of Perceived Social Support, Emotion Regulation Skills Scale, and Alcohol-Substance Risk Behaviors Scales.”. Based on the findings obtained from this research, it was observed that individuals who were raised under state protection have significantly lower levels of perceived social support and emotion regulation skills compared to those who were not raised in institutional care. It was also observed that the risk of alcohol use, as a risky behavior, is significantly lower among individuals raised under state protection compared to those who were not raised in institutional care. However, the difference in substance use risk behavior was not found to be significant. Additionally, a significant relationship was observed between perceived social support levels and emotion regulation skills among individuals raised under state protection. However, no notable relationship was found between perceived social support levels, emotion regulation skills, and the risk of alcohol and substance use among individuals raised in institutional care.