Eğitimde bilginin görselleştirilmesi ve tasarımın yeterliliğe katkısı
The contribution of visualization of information and designin education to competence
  1. Tez No: 892738
  2. Yazar: HANDE ÖZGELDİ BÜYÜKTOPBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. TEVFİK FİKRET UÇAR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
İnsan gelişiminde güçlü etkiye sahip temel yapılardan biri olan eğitimin üzerine yapılması gereken araştırma ve üretimlerin, gösterilmesi gereken ilgi ve dikkatin, süreklilik gerektirmesi konusunda tutum belirgindir. Eğitimde, öğrenenlerin öğrenme sürecini ve deneyimini iyileştirmek için bilginin aktarımında, görselleştirilme ve tasarımın etkisinin değerlendirilmesi önemlidir. Araştırmanın amacı; eğitim ve tasarım disiplinlerinin ilişkisini, eğitimde bilginin görselleştirilmesi ve tasarımı bağlamında incelemek ve görsel iletişim tasarımcısının bu ilişkideki rolünü göstermektir. Bu çalışma, eğitimde bilginin görselleştirilmesi ve tasarımının öğrenme süreçlerine etkisini sunabilmeyi amaçlamaktdır. Birinci bölümde, bir tasarımcı yaklaşımıyla öğrenmenin ne olduğu, bilgi ve bilginin zihinde yolculuğu, bilişsel süreçler olan dikkat ve algı konuları araştırılmıştır. İkinci bölümde, bilginin görselleştirilmesi ve tasarımı kavramı, bu kavramların öğrenme süreçlerindeki yeri, öğretim materyallerinde kullanılan tasarım unsurları ve ilkeleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, bilginin görselleştirilmesi ve tasarımı açısından öğretim materyali örnek incelemeleri yapılmıştır. Çalışmanın uygulama projesi olarak, belirlenen bir öğrenen grubu, ders ve öğrenme alanı sınırlandırılmasıyla, basılı ve dijital mecranın birlikte kullanıldığı bir öğretim materyali tasarımı önerilmiştir. Dördüncü bölümde ise, tasarım ve üretim sürecine ait tüm detaylara yer verilmiştir. Öğretim materyali tasarımını değerlendirmek ve araştırmanın genel sorularına cevap aramak için bir araştırma yürütülmüştür. Her iki disiplinden alan uzmanlarıyla yapılan görüşmelerden elde edilen verilerin analizi ve ulaşılan bulgular da bu bölümde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education is one of the fundamental structures with a strong impact on human development, requiring continuous research, production, and attention. In the field of education, evaluating the impact of visualization and design in the transfer of knowledge is crucial for improving the learning process and experience of learners. The aim of this research is to examine the relationship between education and design disciplines in the context of information visualization and design, and to demonstrate the role of visual communication designers in this relationship. This study aims to present the impact of information visualization and design on learning processes in education. In the first part, the nature of learning, the journey of knowledge in the mind, attention, and perception from cognitive processes are investigated with a designer's approach. The second part examines the concept of information visualization and design, the role of these concepts in learning processes, and the design elements and principles used in educational materials. In the third part, sample educational materials are analyzed in terms of information visualization and design. As an application project of the study, an instructional material design is proposed, combining print and digital media, limited to a specified learner group, course, and learning area. The fourth section details the design and production process. A study was conducted to evaluate the instructional material design and address the general questions of the research. The analysis of the data obtained from interviews with field experts from both disciplines and the findings are also presented in this section.