PLA ve karbon kaplama kullanarak ve fonksiyonellik ve konforu artırmak için 3D baskı teknolojisi kullanarak protez uzuv tasarımı ve üretimi
Design and fabrication of prosthetic limb by using PLA and carbon coating and using 3D printing technology for enhancing functionality and comfort
  1. Tez No: 892800
  2. Yazar: ISLAM S M MURTAJA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Takviye için ilave karbon katmanıyla birlikte PLA (Polilaktik Asit) kullanan, uygun maliyetli, hafif bir protez uzvun geliştirilmesini araştırıyor. Proje, PLA'nın 3D basılabilirliği ve biyouyumluluğundan yararlanarak ve karbon kaplamayla dayanıklılığını artırarak gücü, ağırlığı ve kullanıcı konforunu optimize eden bir protez uzuv tasarlamayı amaçlıyor. Metodoloji, SolidWork, 3D baskı PLA bileşenlerini kullanarak ayrıntılı bir tasarım oluşturmayı ve protez uzvun yüzeyine bir karbon katmanı uygulamayı içerir. Uzvun performansını, konforunu ve işlevselliğini değerlendirmek için kapsamlı mekanik testler ve kullanıcı denemeleri gerçekleştirilecek. Beklenen sonuçlar arasında hem dayanıklı hem de hafif olan, geleneksel protez malzemelerine uygun maliyetli bir alternatif sunan ve gelişmiş konfor ve işlevsellik için kullanıcı odaklı tasarım sağlayan bir protez uzuv yer alıyor. Bu araştırma, uygun fiyatlı ve sağlam protez çözümleri oluşturmak için PLA'yı karbon kaplamayla birleştirmenin potansiyelini göstererek protez alanına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This project explores the development of a cost-effective, lightweight prosthetic limb using PLA (Polylactic Acid) with an added carbon layer for reinforcement. The project aims to design a prosthetic limb that optimizes strength, weight, and user comfort by leveraging the 3D printability and biocompatibility of PLA and enhancing its durability with a carbon coating. The methodology involves Create a detailed design using SolidWork, 3D printing PLA components, and applying a carbon layer to the surface of the prosthetic limb. Comprehensive mechanical tests and user trials will be conducted to evaluate the limb's performance, comfort, and functionality. The expected outcomes include a prosthetic limb that is both durable and lightweight, providing a cost-effective alternative to traditional prosthetic materials while ensuring user-centric design for improved comfort and functionality. This research aims to contribute to the field of prosthetics by demonstrating the potential of combining PLA with a carbon coating to create affordable and robust prosthetic solutions.