Kültürel mirasın korunması kapsamında kültürel rota oluşturma önerisi; Eyüpsultan'dan Süleymaniye'ye Mimar Sinan farkındalık rotası
Proposal to create a cultural route within the scope of protection of cultural heritage; Mimar Sinan awareness route from Eyüpsultan to Süleymaniye
  1. Tez No: 892799
  2. Yazar: AYŞE NUR ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİ SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirasın Korunması ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Kültür Rotası kavramı, 1987'de ilk defa“Hac Yolu”nun UNESCO tarafından Dünya Mirası kabul edilişinden itibaren gerek dünyada gerekse ülkemizde hem doğal miras alanları hem de kültürel miras alanlarının korunması, tanıtılması ve kültür turizminin gelişimi açısından büyük bir önem teşkil etmektedir. Mimar Sinan, Osmanlı Mimarisi'nde güçlü bir iz bırakmış ve eserlerinin çoğu hala günümüzde varlığını sürdüren, hatta kendisinden sonra gelen nesillere ilhâm olan, son derece önemli bir kişiliktir. O, uzun ve bereketli ömrüne sığdırdığı 400'ün üzerinde eseriyle, Dünya Mimarlık Tarihinin en büyük ustalarının başında gelmektedir. İstanbul'daki en önemli eserlerini ise Tarihi Yarımada, Beyoğlu, Üsküdar ve Eyüpsultan'da bırakmıştır. Fakat ne yazık ki, ardında bunca özgün ve muhteşem eser bırakan Mimar Sinan'ın yeterince tanınmayan ve hatta varlığından bir haber olunan birçok eseri bulunmaktadır. Çalışmanın amacı, proje kapsamında bulunan usta deha Mimar Sinan'ın eserlerini, planlanan güzergâhlarla deneyimlemek, üstün mimari özelliklerini keşfettirmek; Sinan'ın adı daha çok duyulan eserlerinin yanında daha az bilinen eserlerine de rotada yer vererek, onları da ön plana çıkartmak, yapısal özelliklerini incelemek ve bu sayede il ve ilçe kültür turizminin gelişimine katkıda bulunmak, Mimar Sinan'ı hem daha iyi anlamak hem de keskin zekâsının eserlerindeki yansımalarını gözlemlemek, yapılarının hissettirdiği mükemmel deneyimi ziyaretçilere sunmaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of Cultural Route has been of great importance in terms of the protection, promotion and development of cultural tourism, both in the world and in our country, both in the world and in our country, since the concept of the Cultural Route was recognized as a World Heritage Site by UNESCO in 1993.Mimar Sinan is an extremely important personality who left a strong mark on Ottoman Architecture and most of his works still exist today and even inspired the generations that came after him. He is one of the greatest masters of the World Architecture History with over 400 works that he put into his long life. He built his most important works in Istanbul in the Historical Peninsula, Beyoğlu, Üsküdar and Eyüpsultan. Unfortunately, there are many works of Mimar Sinan, who left behind so many original and magnificent works, which are not known enough and even whose existence isn't known.The aim of the study is to experience the works of the master genius Mimar Sinan, which is within the scope of the project, with the planned main route, by including the lesser-known works of Sinan on the route, besides his more well-known works, to highlight them, to examine their structural features, and thus to contribute to the development of provincial and district cultural tourism, both to better understand Mimar Sinan and to to observe the reflections of his sharp intelligence in his works and to offer the visitors the perfect experience that his buildings make.