Farklı zirkonyum oksit altyapılar üzerine farklı teknikler ile uygulanan üstyapı porseleninin renk ve şeffaflık üzerine etkilerinin incelenmesi
Effect of veneering techniques and framework color on final color and tranclucency of zirconia veneered restorations
- Tez No: 304424
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MURAT AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Diş hekimliğinde yapılan protetik ya da restoratif amaçlı restorasyonların estetiği için yüzey şekli, şeffaflık ve renk önem taşımaktadır. Zirkonyum oksit ile güçlendirilmiş altyapılar üzerine tabakalama tekniği ile işlenen üstyapı porselenleri ile estetik sonuçlar elde edilmektedir. Son dönemlerde araştırmacılar, altyapı ile homojen bir bağlantı yapması, kenar uyumunun başarılı olması ve çalışma süresinin kısalığı gibi nedenlerle presleme tekniğine dikkat çekmektedirler. Tabakalama ve presleme tekniklerinin kombine olarak kullanıldığı“double veneer”tekniği son zamanlarda üzerinde oldukça çalışılan bir diğer tekniktir. Ancak bu tekniklere ilişkin çalışmalar sınırlı sayıdadır ve presleme ve,“double veneer”tekniği ile uygulanan üstyapı porselenlerinin restorasyonun renk ve şeffaflık gibi estetik özelliklerine etkisi çok bilinmemektedir.Tüm bu bilgilerin ışığında bu çalışmanın amacı, zirkonyum oksit altyapılı restorasyonların estetik özelliklerini geliştirmeye yönelik olacağı düşünülerek, üstyapı porseleni uygulama yöntemlerinin renk ve şeffaflık üzerine etkilerini incelemektir.Çalışmada zirkonyum oksit altyapı olarak iki farklı sistemin, üç farklı renkteki materyali kullanılmıştır. Farklı renkte bloklar üretici firmaların talimatları doğrultusunda renklendirme solüsyonlarında bekletilerek ya da, sistemin kendine ait renklendirme malzemesinin altyapı üzerine uygulanması ile oluşturulmuştur. Her bir deney grubunda beş adet olmak üzere toplam 90 adet deney örneği hazırlanmıştır. 10 mm çapında ve 1 mm kalınlığında hazırlanan silindirik zirkonyum oksit altyapılar üzerine, özel kalıplar kullanılarak 2 mm kalınlığında üstyapı seramikleri uygulanmıştır. Üstyapı seramikleri üç farklı teknik kullanılarak oluşturulmuştur. Bu teknikler, tabakalama, presleme ve tabakalama ve presleme tekniklerinin kombine olarak kullanıldığı“double veneer”tekniğidir. Üretici firmaların önerileri doğrultusunda pişirilme işlemleri tamamlanan deney gruplarında spektrofotometre ile renk değişimi ve şeffalık ölçümleri yapılmıştır. Ortaya çıkan veriler ışığında hem farklı altyapıların hem de kullandığımız farklı tekniklerin renk ve şeffaflık üzerine etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Surface shape, transparency and color are important factors for aesthetics outcomes of the prosthetic or restorative restorations in dentistry. Better aesthetic results can be achieved by using the layering techniques of porcelain on zirconia-based materials. Recently, a new generation of ceramics has been introduced for veneering zirconia frameworks adopting pressing technology. The advantages of this system are simplycity, quickness, and defect-free structures, while the application of lost wax method provides special anatomical characterization, which is difficult to achieve by using a standard layering technique. Double veneer technique is one of the most recently used technique which combines the layering and pressing techniques. However, studies focusing this technique are limited and the effects of pressing or double veneer techniques on aesthetic properties such as color and transperency are not wellknown.The aim of this study is to improve the aesthetic qualities of zirconia-based restorations. By evaluating the effect of application technique of veneering porcelain on color and transparency.In this study, three types of zirconium oxide frameworks from white, colored and pre-colored blocks of two different systems were fabricated. Colored blocks were obtained by submerging the blocks into the coloring liquids or by applying the framework system?s own coloring materials according to the manufacturer?s instructions. Total of 90 test samples of five in each group were prepared. Prepared disc shaped frameworks that were 10 mm in diameter, 1 mm in thickness were than veneered with layering porcelain that was 2 mm in thickness by applying three different techniques, namely layering, pressing and ?double veneer? techniques. In accordance with manufacturers instructions, the color change and transparency were measured by using spectrophotometer. The effect of different frameworks and different veneering techniques effects on color and transparency were evaluated.