Biyo – tıp hukuku açısından Azerbaycan ve Türkiye hukukunda insan yaşamı ve sağlığına karşı suçların karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative examination of crimes against human life and health in the law of Azerbaijan and Turkiye in terms of bio – medical law
- Tez No: 892843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVTAP METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada biyo – tıp hukukunu ilgilendiren insan yaşamı ve sağlığı ile ilgili meseleler Azerbaycan ve Türkiye hukuku açısından ele alınarak incelenmiş, bu hususta insan yaşamının başlangıcı ve sonu ile ilişkili olan üremeye yardımcı tedavi yöntemleri kavramı, kürtaj kavramı ve ötanazi kavramı, insan yaşamının korunması ve devam ettirilmesi ve insan sağlığının korunması ile ilişkili olan organ ve doku nakli kavramı ve insan üzerinde deney kavramı araştırılmış, bu kavramlar ile ilgili Azerbaycan ve Türkiye hukukundaki düzenlemelerin kapsamlı bir şekilde incelemesi yapılmıştır. Hem Azerbaycan hukukunda hem de Türkiye hukukunda ilgili düzenlemelerin incelenmesi sonucunda her iki ülkenin mevzuatındaki konu ile ilgili benzer ve farklı yönler ortaya çıkarılmış ve bir sıra meseleler ile ilgili yeni bir bakış açısı ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, issues related to human life and health which is related to bio – medical law have been examined from the point of the law of Azerbaijan and Türkiye, in this regard, the concept of techniques of medically assisted procreation, the concept of abortion and the concept of euthanasia which is related to the beginning and the end of the human life, the concept of organ and tissue transplantation and the concept of scientific researches on human which is related to the continuation and the protection of human life and the protection of human health were investigated, a thorough review has been carried out about the regulations in the law of Azerbaijan and Türkiye which is related to these concepts. As a result of the examination of the relevant regulations in both Azerbaijani law and Turkish law, similar and different aspects in the law of both countries which is related to this subject were revealed and a new perspective on some issues was tried to be put forward.