Personality transfer in human animation: Comparing handcrafted and data-driven approaches
İnsan animasyonunda kişilik aktarımı: El yapımı ve veri odaklı yaklaşımlarının karşılaştırılması
- Tez No: 892852
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GÜDÜKBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Animasyondan kişilik özelliklerini algılama ve değiştirme becerisi, karakter ani\-masyonu ve interaktif medya gibi alanlarda önemli çalışmalara önayak olmaktadır. Sistematik araçlar veya makine öğrenmesi yaklaşımları kullanan araştırmalar ve gelişmeler, kişiliğin ses, resim, video ve hareket gibi farklı modalite\-lerden algılanabileceğini ortaya koymaktadır. Hareket ayarlamak ve algılanan kişilik özelliklerini değiştirmek için geleneksel olarak el ile oluşturulmuş sistemler kullanılmaktadır. Ancak derin öğrenme yaklaşımları, daha ayrıntılı ve otomatikleştirilmiş kişilik geliştirme olanakları sunmaktadır. Bu gelişmekte olan konuya dikkat çekmek için el ile oluşturulmuş modellerle derin öğrenme modellerini, animasyonlarda algılanan kişilik özelliğini değiştirme verimliliği üzerinden karşılaştırılmıştır. Kişilik tanıma, hareket değişimi ve hareket oluşturma gibi çeşitli yaklaşımlar incelenmiştir. Bulgulara dayanarak OCEAN kişilik özelliklerini değiştirmek için hareketleri yönlendirirken kullanılabilecek iki yöntem geliştirilmiştir. İlk yöntem, Laban Hareket Analizi (LMA) parametrelerini kullanarak kemik pozisyonlarını ve rotasyonlarını değiştiren, el ile oluşturulmuş bir araçtır. İkinci yöntem, hareket içeriğini kişilik özelliklerinden ayıran bir derin öğrenme modelidir. Kişilik özellikleri bu modelle değiştirilerek animasyonun geneli değiştirilebilmiştir. Bu modeller üç bölümden oluşan bir kullanıcı çalışmasıyla değerlendirilmiş, iki yaklaşımın da güçlü yanları ve kısıtlamaları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The ability to perceive and alter personality traits in animation has significant implications for fields such as character animation and interactive media. Research and developments that use systematic tools or machine learning approaches show that personality can be perceived from different modalities such as audio, images, videos, and motions. Traditionally, handcrafted frameworks have been used to modulate motion and alter perceived personality traits. However, deep learning approaches also offer the potential for more nuanced and automated personality augmentation than handcrafted approaches. To address this evolving landscape, we compare the efficacy of handcrafted models with deep-learning models in altering perceived personality traits in animations. We examined various approaches for personality recognition, motion alteration, and motion generation. We developed two methods for modulating motions to alter OCEAN personality traits based on our findings. The first method is a handcrafted tool that modifies bone positions and rotations using Laban Movement Analysis (LMA) parameters. The second method involves a deep-learning model that separates motion content from personality traits. We could change the overall animation by altering the personality traits through this model. These models are evaluated through a three-part user study, revealing distinct strengths and limitations in both approaches.