Python-based evaluation and web-based presentation of road network constraints in electric scooter use: Izmit case
Elektrikli scooter kullanımında yol ağı kısıtlarının python tabanlı değerlendirilmesi ve web tabanlı sunumu: İzmit örneği
- Tez No: 892853
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ERENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Coğrafya, Jeodezi ve Fotogrametri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Geography, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Jeoinformasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ulaşım araçları günlük hayatımızın büyük bir bölümünde yer almaktadır. Son dönemlerde şehir içi ulaşımlarda özgür hareket kolaylığı sağlaması, çevre dostu olması, düşük maliyetli olması ve araçlara göre daha ekonomik olması dolayısı ile scooterlar tercih edilir olmuştur. Ancak, araç trafiğinde kullanılmaya başlanan elektrikli scooterın güvenli kullanımı ve kuralları konusunda kamuoyunda soru işaretleri oluşmaya başlamıştır. Türkiye'de bu alandaki yasal düzenleme ve kuralların henüz yeterince standardize edilmediği görülmektedir. Bu soru işaretleri arasında güvenlik, konfor ve araç özellikleri elektrikli scooterların kullanımları sırasında hangi yolları seçmeleri gerektiği konusunda dikkat çekmektedir. Bu çalışma kapsamında Python programlama dili ve kütüphaneleri yardımıyla en uygun yol uygulamaları yapılmıştır. Bu kapsamda batarya doluluğu, yolun eğimi, yol sınıfı, yolun uzunluğu ve arazi kullanımı parametreleri dikkate alınmıştır. En uygun yol uygulamaları için farklı başlangıç ve hedef noktalarının bulunduğu senaryolar uygulanmış ve bu uygulamalarda Dijkstra Algoritması kullanılmıştır. Senaryoların uygulanmasında, analiz sonuçlarının tablosal olarak ve harita üzerindeki görselleştirmelerinde JavaScript ve python programlama dillerinden faydalanılarak oluşturulan web harita uygulamasından yararlanılmıştır. Uygulama arayüzü, tablosal değerler ve grafiksel gösterimlerle detaylı analiz yapılabilme olanağı sağlayan bir JavaScript-OpenLayers harita uygulamasıdır. Web arayüzü ve uygulama fonksiyonları arasındaki iletişim için Rest API kullanılmıştır. Sonuç olarak araştırmada kullanılan bu araç ve teknolojilerin bu alandaki araştırmalarda entegre olarak kullanılabileceği sonucu ortaya çıkmaktadır. Elektrikli scooterlar için yapılan çalışma en uygun alternatif güzergahların belirlenmesi ile zamanın daha verimli kullanılmasına katkıda bulunmakta olup, belirlenen kısıtlara yönelik önlemlerin alınmasına öncülük edecek olması bakımından da oldukça önemli sonuçlar üretmiştir.
Özet (Çeviri)
Vehicles hold a pivotal role in daily life, with scooters emerging as a preferred urban transportation choice due to their maneuverability, environmental friendliness, costeffectiveness, and overall economic benefits. However, the integration of electric scooters into traffic has raised concerns regarding safety and regulations, particularly in Turkey, where standardization of legal rules remains insufficient. This study addresses these concerns, emphasizing the importance of selecting appropriate routes based on safety, comfort, and scooter features. Using the Python programming language and libraries, optimal route applications were developed, considering parameters like battery level, road incline, class, length, and terrain. Different scenarios, employing the Dijkstra Algorithm, were implemented for various starting and destination points. A web map application, created using JavaScript and Python, provided tabular results and visualizations, enhancing detailed analysis. The application interface, a JavaScript-OpenLayers map, facilitated comprehensive exploration through tabular values and graphical representations. Communication between the web interface and application functions utilized Rest API. Ultimately, the tools and technologies employed in this research can be integrated for broader use in the field. The study on electric scooters significantly contributes to time efficiency by identifying optimal alternative routes and implements measures to address identified constraints, marking a crucial step towards a more regulated and secure scooter transportation system.