Covid-19 pandemi sürecinde kamu hizmetlerinin sürekliliğinin sağlanmasında kamu idareleri ve kamu personelinin uyum yeteneği: Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi özelinde inceleme
The adaptation capability of public administrations and personnel in ensuring the continuity of public services during the covid-19 pandemic process: A study in Kahramanmaraş Metropolitan Municipality
- Tez No: 892892
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Küresel ölçekte yayılan ve geniş bir coğrafi alanda çok sayıda insanı etkileyen hastalıklar pandemi olarak adlandırılır. 2019 sonunda ilk olarak Çin'de görülen ancak çok kısa bir zaman dilimi içerisinde dünyaya yayılan ve pandemiye dönüşen Covid-19, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de sağlık, sosyal, ekonomik, idari birçok alanı etkilemiş ve tahrip etmiştir. Covid-19 pandemisi özel sektör kamu sektörü ayırt etmeksizin tüm örgütleri ve yapıları derinden etkilemiş ve durma noktasına getirmiştir. Bir örgütlenmeyi, toplumu veya bireyin olağan işleyişini ve dengesini tehdit eden, ani ve beklenmedik olaylar ve durumlar kriz olarak ifade edilir. Covid-19 pandemisi de örgütler, toplum ve bireyleri beklenmeyen bir şekilde etkilediği bununla birlikte olağan yönetim usullerini işlevsiz bırakmasından dolayı kriz olarak nitelendirilmiştir. Kamu yönetimi diğer idari yapılar gibi kriz durumu ile karşı karşıya kalabilmekte işleyişi aksayabilmektedir. Toplumun genel yararına hizmet amacıyla örgütlenen kamu yönetimi, kamu hizmetleri aracılığıyla bu varlığını gündelik hayata yansıtır. Kamu idareleri, bir kriz durumuyla karşı karşıya kalıp işleyişi aksadığında kamu hizmetlerinin yürütülmesi ve sürekliliklerinin sağlanması zarar görebilmektedir. Kamu hizmetlerinde süreklilik esas olduğundan kamu idareleri, bir kriz durumunda krizi atlatıp kamu hizmetlerinde sürekliliği sağlamak adına birtakım önlemler alır ve hayata geçirir. Bu bağlamda kamu yönetiminin kriz durumunda hayata geçirdiği uygulamalar ve kamu personelinin bu uygulamalara uyumları ele alınması gereken bir konudur. Bu çalışmada Covid-19 pandemi sürecindeki uygulamaların kamu hizmetlerinin sürekliliğine etkisi ele alınmıştır. Kamu hizmetleri ve süreklilik meselesi kriz durumu açısından değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel amacı kriz durumlarında kamu hizmetlerinin sürekliliğinin sağlanmasında kamu idareleri ve personelinin durumunu ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Diseases that spread globally and affect a large number of people across a wide geographical area are called pandemics. Covid-19, which was first detected in China at the end of 2019 and quickly spread worldwide, turning into a pandemic, has impacted and damaged many sectors in Turkey, just as it has around the world, including health, social, economic, and administrative fields. The Covid-19 pandemic deeply affected all organizations and structures, both in the private and public sectors, bringing many of them to a standstill. Events or situations that pose a threat to the normal functioning and balance of an organization, society, or individual, especially when they occur suddenly and unexpectedly, are described as crises. Since the Covid-19 pandemic unexpectedly affected organizations, societies, and individuals, and rendered normal administrative procedures ineffective, it has been characterized as a crisis. Public administration, like other administrative structures, can face crises that disrupt its operations. Public administration, which is organized to serve the general welfare of society, reflects its existence in everyday life through public services. When public administrations face crises and their operations are disrupted, the delivery and continuity of public services can be compromised. Since continuity in public services is essential, public administrations take and implement various measures to overcome the crisis and ensure the continuity of services. In this context, the practices implemented by public administration during a crisis and the adaptation of public personnel to these practices are critical topics that need to be addressed. This study examines the impact of practices during the Covid-19 pandemic on the continuity of public services. The issue of public services and continuity is evaluated from the perspective of crisis situations. The primary aim of the study is to highlight the role of public administrations and personnel in ensuring the continuity of public services during crises.