Edirne'deki sağlık hizmetleri meslek yüksekokulu öğrencilerinin çevre tutumları ve çevre sorunlarına yönelik davranışlarının incelenmesi
Examination of environmental attitudes and behaviors towards environmental problems of vocational school of health services students in Edirne
  1. Tez No: 892953
  2. Yazar: ÖZGE TAŞTEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA İNCİRKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş ve Amaç: Dünyada ve Türkiye'de nüfus artışı, sanayileşme ve teknolojik gelişmeler nedeniyle doğal çevre bozulmuş beraberinde birçok sağlık sorununu ortaya çıkmıştır. Bu çalışma; Edirne ilindeki Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin çevre tutumları ve çevre sorunlarına yönelik davranışlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntemler: Tanımlayıcı ve kesitsel çalışma, 11.10.2023-12.01.2024 tarihleri arasında toplam 1013 öğrenci ile yürütüldü. Veriler yüz yüze olarak Kişisel Bilgi Formu, Çevresel Tutum Ölçeği ve Çevre Sorunlarına Yönelik Davranış Ölçeği ile toplandı.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: Because of the rapid population growth, industrialization and technological developments in the world and in Turkey, the natural environment has been deteriorated and many health problems have emerged. This study aimed to examine the environmental attitudes and behaviors towards environmental problems of Vocational School of Health Services students in Edirne. Material and Methods: This descriptive and cross-sectional study was conducted with a total of 1013 students between 11.10.2023-12.01.2024 Data were collected face to face using the Personal Information Form, Environmental Attitude Scale and Behavior Scale towards Environmental Problems.