Çok kriterli karar verme teknikleri kullanılarak lojistik işletmelerinde sürdürülebilir performans ölçülmesi
Measuring sustainable performance in logistics businesses using multi-criteria decision making techniques
  1. Tez No: 892952
  2. Yazar: MERVE ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAKAN ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sürdürülebilirlik günümüzde geniş uygulama alanı olan bir kavramdır. Genel olarak, doğal kaynakları günümüz ihtiyaçlarını karşılamak için kullanırken aynı zamanda gelecek neslin ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmayı ifade eden bir kavramdır. Sürdürülebilirlik kavramı pek çok sektörde olduğu gibi, lojistik sektöründe de uygulamaları gittikçe önem kazanmaktadır. Bu çalışmada lojistik sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin yayınlanan sürdürülebilirlik raporlarından alınan veriler doğrultusunda sürdürülebilir performans ölçümü ve sıralamaları incelenmiştir. Çalışmanın amacı, lojistik sektöründe yapılacak çalışmalara katkı sağlamak ve literatür araştırmalarını genişletmektir. Çalışmada kullanılan verilerin analizi için Çok Kriterli Karar Verme Yöntemlerinden biri olan EDAS ve VİKOR yöntemleri kullanılmıştır. EDAS ve VİKOR yöntemlerinde kullanılacak kriterlerin ağırlıklarının hesaplanabilmesi için SWARA yönteminden faydalanılmıştır. Sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için sürdürülebilirliğin üç boyutu olan çevre, ekonomik ve sosyal boyutlarının aynı anda gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu bilgiler doğrultusunda yürütülen araştırma sonucuna göre belirlenen lojistik işletmelerinde ekonomik, sosyal ve çevresel boyutta sürdürülebilir performans ölçüm sıralamaları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainability is a concept with a wide application area today. In general, it is a concept that refers to using natural resources to meet today's needs while also taking into account the needs of the future generation. The concept of sustainability is becoming increasingly important in the logistics sector, as in many other sectors. In this study, sustainable performance measurement and rankings were examined in line with the data obtained from the published sustainability reports of companies operating in the logistics sector. The aim of the study is to contribute to studies in the logistics sector and to expand literature research. EDAS and VİKOR methods, which are one of the Multi-Criteria Decision Making Methods, were used to analyze the data used in the study. The SWARA method was used to calculate the weights of the criteria to be used in the EDAS and VİKOR methods. In order to achieve sustainability, the three dimensions of sustainability, namely environmental, economic and social, must be realized simultaneously. According to the results of the research conducted in line with this information, sustainable performance measurement rankings in economic, social and environmental dimensions were determined for the logistics companies determined.