Building damage assessment from post-earthquake drone images using deep learning based segmentation methods: The case of February 6, 2023 Türkiye earthquakes
Derin öğrenme tabanlı bölütleme yöntemleri kullanılarak deprem sonrası drone görüntülerinden bina hasar tespiti: 6 Şubat 2023 Türkiye depremleri örneği
  1. Tez No: 892976
  2. Yazar: BEYZA GÜRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ELİF KARSLIGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Depremlerin yıkıcı etkisi, efektif afet müdahalesi için hasarın hızlı bir şekilde değerlendirilmesini gerektirir. Bu amaçla, hasarlı binaların tespiti, geniş alanların hasar büyüklüğünün değerlendirilmesine yardımcı olabilir. Bu tez, drone görüntüleri üzerinde deprem sonrası hasarlı bina tespiti için derin öğrenme yöntemleri kullanarak gelişmiş teknikler olan, semantik ve örnek segmentasyonundan yararlanmaktadır. Hasar tespitini gerçekleştirmek için öncelikle 6 Şubat Depremi sonrasında Hatay'dan çekilen drone görüntülerinden oluşan bir veri kümesi oluşturulmuştur. Yüksek kaliteli drone görüntülerindeki binalar 4 hasar seviyesine göre etiketlenmiştir:“Hasarsız”, 'Az Hasar', 'Çok Hasar', 'Yıkılmış'. Veri kümesi, her bina için segmentasyon maskeleri ve sınırlayıcı kutular içermektedir. İkinci olarak, oluşturulan veri kümesinden yararlanarak, görüntülerdeki hasarlı binaları tespit etmek için denetimli derin öğrenme yöntemleri gerçekleştirilmiştir. Bunun için hasarlı bölgeleri çıkarmak için görüntü segmentasyonu seçilmiş, öncelikle U-Net, SegFormer ve OneFormer olmak üzere üç farklı model kullanılarak semantik segmentasyon yöntemi uygulanmıştır. Bunlar arasında SegFormer en iyi performansı göstermiş ve 0.51 ile mIOU ve 0.72 piksel doğruluğu ile en iyi sonucu almıştır. Sonuçları iyileştirmek için, hasar derecelerinin sınıfları“Stabil”ve“Hasarlı”sınıfları temsil eden ikiye indirilmiştir. SegFormer modeli 0,68 mIOU ve 0,80 piksel doğruluğu elde etmiştir. Sınıf sayısı sadece hasarlı binalar için bire düşürüldüğünde, model 0,73 mIOU ve 0,84 piksel doğruluğu elde etmiştir. Örnek segmentasyonu için Mask R-CNN, OneFormer ve BoundaryFormer modelleri hasarlı bina tespiti yapmak üzere eğitilmiştir. BoundaryFormer modeli 0.17 segmentasyon ve sınırlayıcı kutu AP'si ile en iyi sonucu almıştır. İki sınıflı durum için aynı model 0.25 segmentasyon AP'si ve 0.24 sınırlayıcı kutu AP'si elde etmiştir. Son olarak, bir sınıf için model 0.22 segmentasyon ve sınırlayıcı kutu AP'si elde etmiştir. Model eğitimi ve değerlendirmesi gerçekleştirildikten sonra anlamsal ve örnek bölütleme için sonuçlar çıktılar incelenerek karşılaştırılmıştır. Son olarak, çıkarım sonuçlarını iyileştirmek için karşılaştırma sonuçları kullanılarak hem anlamsal hem de örnek bölütleme çıktılarını birleştiren bir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The disastrous nature of earthquakes necessitates rapid assessment of damage for effective disaster response. With this goal, detection of damaged buildings can help assess the damage magnitude of large areas. This thesis presents deep learning based detection of damaged buildings after earthquakes using drone images, leveraging advanced techniques: semantic and instance segmentation. To perform damage detection, firstly a dataset is created comprising drone images captured from Hatay after 6th February Earthquake. The buildings in high quality drone images are labeled into 4 levels of damage:“No Damage”,“Minor Damage”,“Major Damage”,“Destroyed”. The dataset contains segmentation masks and bounding boxes for each building. To detect damaged buildings, image segmentation is applied. Firstly, three different models: U-Net, SegFormer, OneFormer are applied for semantic segmentation. SegFormer performed the best and obtained the best result of mIOU with a value of 0.51 and a PA of 0.72. To improve results, classes are reduced to two, representing the“stable”and the“damaged”buildings. SegFormer model achieved 0.68 mIOU and 0.80 PA. When only the damaged buildings were segmented, the model achieved 0.73 mIOU and 0.84 PA. The images are then segmented using the Mask R-CNN, OneFormer, BoundaryFormer instance segmentation. BoundaryFormer model achieved the best result with segmentation and bounding box AP of 0.17. For two class case, same model got 0.25 segmentation AP and 0.24 bounding box AP. Lastly for only damaged class, the model got segmentation and bounding box AP of 0.22. After model training and evaluation, the results for semantic and instance segmentation are compared. Finally, using comparison results, a method to enhance inference results using both semantic and instance outputs is developed. This method combines the inference outputs of both semantic and instance segmentation and makes use of the advantages of each model.