12 BIT CMOS ADC tasarımı
12 BIT CMOS ADC design
  1. Tez No: 893037
  2. Yazar: ECEM ÖZKAN BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TANGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez çalışmasında UMC 65nm CMOS teknolojisi kullanılarak 12-bit ADC tasarımı yapılmıştır. Tasarım mimarisi literatür taramaları sonucu sonradan belirlenmiş olup, Semi-Flash olarak uygulanmıştır. Tasarımda karşılaştırıcı dizisi olarak bu tez kapsamında geliştirilmiş 'Complementary Array' mantığı kullanılmıştır. Tezin bilimsel noktadaki en önemli katkısı budur. Bununla beraber literatürde Semi-Flash mimarisinde 12 bite kadar çıkılması çok yaygın bir tasarım yöntemi değildir, bu bağlamda da tez çalışmasında spesifik bir ihtiyaç için yaygın olmayan bir yöntem incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design of a 12-bit ADC using UMC 65nm CMOS technology. The design architecture was determined through a review of the literature and implemented as Semi-Flash. Within the design, a 'Complementary Array' logic developed as part of this thesis is employed as the comparator array. This constitutes the most significant scientific contribution of the thesis. Moreover, reaching up to 12 bits in the Semi-Flash architecture is not a widely adopted design method in the literature. In this context, the thesis explores a non-conventional method for a specific need.