Consumer engagement on instagram: The relationship between users' engagement motivators, behaviors and personality traits
Instagram'da tüketici etkileşimi: Kullanıcıların etkileşim motivasyonları, davranışları ve kişilik özellikleri arasındaki ilişki
- Tez No: 893069
- Danışmanlar: PROF. VESİLE ASLIHAN NASIR İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çevrimiçi teknolojilerin gelişmesiyle, sosyal ağ siteleri (SNSs), pazarlama alanında da önem kazanmıştır. Özellikle Instagram ile daha fazla tüketiciye ulaşmak isteyen markalar, tüketici marka etkileşimine (CBE) odaklanmaktadır. Bu çalışmada, kullanıcıları Instagram'da markalarla etkileşim kurmaya iten temel motivasyonlar ve bu motivasyonların etkileşim davranışları: tüketim, katkı ve yaratma üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca, kullanıcıların etkileşim motivasyonları, davranışları ve kişilik özellikleri arasındaki ilişki de araştırılmıştır. Tüketicilerin Çevrimiçi Markayla İlgili Etkinlikleri (COBRAs), Beş Faktör Kişilik Envanteri (BFI), Rosenberg Benlik Saygısı Envanteri (RSES) ve motivasyon ölçekleri kullanılmıştır. Faktör analizi sonucunda, etkileşim motivasyonları altı faktör altında gruplandırılmıştır: marka yakınlığı, kişisel imaj, eğlence, sosyal etkileşim, ödül ve rahatlık. Regresyon analizine göre, kişisel imaj ve sosyal etkileşim tüm etkileşim davranışlarına etki etmektedir. Marka yakınlığı sadece tüketim davranışı belirleyicisiyken, ödül motivasyonu sadece yaratma davranışının belirleyicisidir. Son olarak, kolaylık yalnızca katkı davranışını olumsuz etkilerken, eğlence katkı davranışını olumlu etkilemektedir. Kişilik özellikleri açısından, dışa dönüklüğü yüksek kişiler tüm etkileşim davranışlarını sergilemektedir. Ayrıca, uyumluluk sadece tüketim davranışıyla pozitif ilişkiliyken, nevrotiklik ise katkı ve yaratma davranışlarıyla negatif ilişkili çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advancement of online technology, social networking sites (SNSs) have become increasingly important in marketing. Brands focus on consumer brand engagement (CBE) to grow their consumer base, especially on Instagram. This study examined the main motivators that drive consumers to engage with brands on Instagram and analyzed their impact on engagement behaviors including consumption, contribution, and creation. It also explored the relationship between users' engagement motivators, behaviors, and personality traits. Consumers' Online Brand-Related Activities (COBRAs), Big Five Inventory (BFI), Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES), and motivational scales were used as measurement tools. As a result of factor analysis, engagement motivators were grouped under six factors: brand affinity, self-image expression, entertainment, social interaction, reward, and convenience. Regression analysis showed that self-image expression and social interaction influenced all engagement behaviors. It was observed that brand affinity was a determinant of only consumption, while reward was a determinant of only creation. Finally, convenience has a negative impact only on contribution, whereas entertainment has a positive influence only on contribution. People with higher extroversion engage in all engagement behaviors. Besides, agreeableness is only related to consumption, whereas neuroticism is negatively correlated with contribution and creation.