Argümantasyon temelli öğretimin ilkokul öğrencilerinin karar verme becerilerine, eleştirel düşünmelerine ve sosyobilimsel konulara yönelik tutumlarına etkisi
The effect of argumentation-based teaching on primary school students' decision-making skills, critical thinking and attitudes towards socioscientific issues
- Tez No: 893108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada argümantasyon temelli öğretimin ilkokul öğrencilerinin karar verme becerilerine, eleştirel düşünmelerine ve sosyobilimsel konulara yönelik tutumlarına etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın deseni ön test-son test tek gruplu zayıf deneysel desen olarak belirlenmiştir. Araştırma, 2022-2023 eğitim-öğretim yılı içerisinde İç Anadolu Bölgesindeki bir ilin özel bir eğitim kurumunda eğitim gören 18 dördüncü sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Örneklemdeki öğrencilerin 7'si erkek 11'i ise kız öğrencidir. Araştırmanın verileri üç farklı ölçme aracı ile toplanmıştır. İlkokul öğrencilerinin karar verme becerilerindeki gelişimi ölçmek için“Karar Verme Beceri Algısı”ölçeği; eleştirel düşünme becerilerindeki gelişimi ölçmek için“Eleştirel Düşünme Algı Ölçeği”ve sosyobilimsel konulara yönelik tutumlarındaki gelişimi ölçmek için "Sosyobilimsel Konulara Yönelik Tutum Ölçeği' kullanılmıştır. İlkokul öğrencilerinin veri toplama araçlarına vermiş olduğu yanıtlar aritmetik ortalama ve bağımlı gruplar t-testi kullanılarak analiz edilmiş ve puanlar arasındaki varyanslara göre etki büyüklüğü (etakare [ή2]) hesaplanmıştır. Etki büyüklüğü hesabında Cohen's d formülü kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effect of argumentation-based instruction on primary school students' decision-making skills, critical thinking and attitudes towards socioscientific issues. Quantitative research model was preferred in the study. The research design was determined as a pretest-posttest one-group weak experimental design. The research was conducted with 18 fourth grade students in a private educational institution in a province of the Central Anatolia Region in the 2022-2023 academic year. Seven of the students in the study group were male and 11 were female. The data of the study were collected with three different measurement tools. The“Decision-Making Skill Perception”scale was used to measure the development in decision-making skills of primary school students; the“Critical Thinking Perception Scale”was used to measure the development in critical thinking skills; and the“Attitude Towards Socioscientific Issues Scale”was used to measure the development in attitudes towards socioscientific issues. The responses of primary school students to the data collection tools were analyzed using arithmetic mean and dependent groups t-test, and the effect size (eta-square [ή2]) was calculated according to the variances between the scores. Cohen's d formula was used to calculate the effect size.