Mersin, Davultepe 100. yıl deniz kaplumbağaları [chelonia mydas (lınnaeus, 1758) ve caretta caretta (lınnaeus, 1758)] üreme kumsalının CBS yöntemi ile değerlendirilmesi
Assessment of Mersin, Davultepe 100. yil sea turtles [chelonia mydas (linnaeus, 1758) and caretta caretta (linnaeus, 1758)] nesting beach using gis method
  1. Tez No: 893111
  2. Yazar: MAHMUT ERGENE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİYE SERAP ERGENE ÜZDİYEN, PROF. DR. CÜNEYT GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada Mersin ilinde yer alan önemli deniz kaplumbağaları üreme kumsallarından biri olan Davultepe 100. Yıl Kumsalının CBS yöntemi ile değerlendirilerek kumsala çıkan anaç kaplumbağaların yuva yeri seçimini etkileyen antropolojik etkiler ve diğer faktörler araştırılmıştır. Davultepe 100. Yıl Kumsalında 2010-2019 yılları arasında Mayıs-Ekim ayları arasında yuvalamak için kumsala çıkan, yuvalayan ve yuva yapmaktan vazgeçip dönen anaç deniz kaplumbağaları verileri ile çalışılmıştır. Yapılan çalışmalarda deniz kaplumbağalarına ait iz, yuva denemeleri ve yuvaların tarihlere göre kaydı alınmış ve GPS ile koordinatları belirlenmiştir. Yavru çıkışı olan yuvalar belli bir süre sonra açılarak yuvaların kontrol açılışı sırasında sıkışan yavrular kurtarılmış ve yuva içi veriler kaydedilmiştir. Kaydedilen veriler sonucunda yuva başarı oranı, yavru başarı oranı, denize ulaşan yavru başarı oranı belirlenmiştir. Çalışmada, Caretta caretta ve Chelonia mydas deniz kaplumbağalarının yumurtalarını bıraktığı Mersin Davultepe Plajı'nın dijital arazi modeli (DTM), küresel konumlandırma sistemi (GPS) ve coğrafi bilgi sistemi (CBS) kullanılarak hazırlanmıştır. 2014-2019 yılları arasında en düşük yuva sayısı 88, en yüksek yuva sayısı 274 olarak, F bölgesi yuva yoğunluğunun en fazla olduğu yer olarak belirlenmiştir. Çalışma sonucunda deniz kaplumbağalarının yuva yapmak için en çok tercih ettiği bölgenin antropolojik etkilerden uzak, bitki örtüsünün yoğun olduğu bölgeler olduğu sonucuna varılmıştır. Bu yaklaşım ve ayrıntılı topoğrafik araştırma ve Coğrafi Bilgi Sistemleri modelleme, deniz kaplumbağaları, bu sahil rezervindeki ve diğer yerlerdeki popülasyonların doğal kaynakların korunmasına yönelik stratejilerin oluşturulmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the important sea turtle nesting beaches located in Mersin, Davultepe 100. Yıl Natural Park, was evaluated using GIS methods. The anthropogenic impacts and other factors affecting the nesting site selection of the adult turtles emerging on the beach were investigated. Data from adult sea turtles that emerged to nest, nested, or returned without nesting on Davultepe 100. Yıl Natural Park between May and October from 2010 to 2019 were used in the study. Tracks, nesting attempts, and nests of sea turtles were recorded by dates, and their coordinates were determined using GPS. After a certain period, nests with hatchlings were opened, and hatchlings that were trapped were rescued during the control opening of the nests, and data within the nests were recorded. Based on the recorded data, nest success rate, hatchling success rate, and hatchling success rate reaching the sea were determined. A digital terrain model (DTM) of Mersin Davultepe Beach, where Caretta caretta and Chelonia mydas sea turtles laid their eggs, was prepared using a global positioning system (GPS) and geographic information system (GIS). Between 2014 and 2019, the lowest number of nests was 88, and the highest number of nests was 274, with Region F being identified as the area with the highest nest density. The study concluded that the areas most preferred by sea turtles for nesting were regions away from anthropogenic effects and with dense vegetation cover. This approach and detailed topographic research and Geographic Information Systems modeling will assist in developing strategies for the conservation of natural resources for sea turtle populations in this coastal reserve and other locations.