Binalarda A2 düzensizlikleri
In buildings A2 irregularities
  1. Tez No: 893112
  2. Yazar: MUSTAFA DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN CANSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, binalarda yaygın olarak görülen A2 düzensizliklerini ele almaktadır. A2 düzensizlikleri, yapı güvenliği ve sağlamlığı açısından önemli olan yapısal bozukluklar, yanlış uygulamalar veya ihmal edilmiş bakım ve onarım faaliyetlerini içermektedir. Çalışmanın odak noktası, bu düzensizliklerin nedenleri, belirtileri, etkileri ve önleme yöntemleri üzerinedir. Çalışmada ilk olarak, A2 düzensizliklerinin genel tanımı ve sınıflandırılması üzerinde durulacaktır. Ardından, bu tür düzensizliklerin bina güvenliği üzerindeki potansiyel riskleri ve olası sonuçları incelenecektir. Özellikle deprem, yangın ve benzeri afet durumlarında A2 düzensizliklerinin etkileri üzerinde durulacaktır. Daha sonra, A2 düzensizliklerinin belirtileri ve tespit yöntemleri ele alınacaktır. Bu kapsamda, yapı denetimlerinde ve periyodik kontrollerde dikkat edilmesi gereken noktalar ve teknikler açıklanacaktır. Ayrıca, bu tür düzensizliklerin nasıl raporlanması gerektiği ve alınması gereken önlemler de detaylı bir şekilde ele alınacaktır. Son olarak, A2 düzensizliklerinin önlenmesi ve giderilmesi için önerilen yöntemler ve stratejiler üzerinde durulacaktır. Bu kapsamda, yapılacak düzenli bakım ve onarımların yanı sıra, yapısal güçlendirme çalışmaları ve teknolojik yeniliklerin rolü de tartışılacaktır. Bu çalışmanın amacı, A2 düzensizliklerinin farkındalığını artırmak, bina güvenliği konusunda bilinçlendirmek ve gelecekteki yapısal sorunların önlenmesine katkı sağlamaktır. Ayrıca, bu tür düzensizliklerin önemi ve etkileri üzerinde vurgu yaparak, yapı sektörü ve ilgili paydaşlar için rehberlik sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses A2 irregularities commonly seen in buildings. A2 irregularities include structural defects, incorrect applications or neglected maintenance and repair activities that are important for structural safety and durability. The focus of the study is on the causes, symptoms, effects and methods of prevention of these irregularities. Firstly, the study will focus on the general definition and classification of A2 irregularities. Then, the potential risks and possible consequences of such irregularities on building safety will be examined. The effects of A2 irregularities will be emphasized, especially in cases of earthquakes, fires and similar disasters. Next, the symptoms and detection methods of A2 irregularities will be discussed. In this context, the points and techniques to be considered in building inspections and periodic controls will be explained. Additionally, how such irregularities should be reported and the precautions to be taken will be discussed in detail. Finally, the proposed methods and strategies for preventing and eliminating A2 irregularities will be emphasized. In this context, in addition to regular maintenance and repairs, the role of structural strengthening works and technological innovations will also be discussed. The aim of this study is to raise awareness of A2 irregularities, raise awareness about building safety and contribute to the prevention of future structural problems. It also aims to provide guidance for the construction sector and relevant stakeholders, highlighting the importance and impacts of such irregularities.