Floresans karbon nanopartikül/ grafen oksit temelli glikozaminoglikan biyosensörlerinin hazırlanması
Preparation of fluorescence carbon nanoparticle/graphene oxide based glycosaminoglycan biosensors
  1. Tez No: 893116
  2. Yazar: CEREN BAKIR KÖSOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Mukopolisakkaridoz (MPS) hastalığı, lizozomlar içinde spesifik bir enzim eksikliğine bağlı olarak glikozaminoglikan (GAG) birikimi ile gelişen kalıtsal metabolik bir hastalıktır. Enzim eksikliğinin sonucu olarak katalize edilemeyen GAG'lar, lizozomlarda birikerek organelin işlevini yitirmesine neden olur. Bu durum hücre, doku ve organ fonksiyon bozukluğuna yol açar. Heparan sülfat, dermatan sülfat, keratan sülfat, kondroitin sülfat ve heparin gibi GAG' lar MPS hastalığının teşhisi için birer biyobelirteç görevi görür. İdrarda yüksek GAG seviyeleri, MPS'nin ilk teşhis basamağı olarak değerlendirilir ve idrar numunelerinde GAG konsantrasyonunun belirlenmesi hastalığın tanı ve tedavi sürecinin değerlendirilmesinde kullanılır. Bu çalışmada idrardaki toplam glikozaminoglikanları ölçmek için iki yeni florometrik yöntem geliştirilmiştir. Birinci yöntem; yeşil sentez yöntemi ile sentezlediğimiz, floresans özellik gösteren karbon nanopartiküller kullanılarak hazırlanan florometrik biyosensör yöntemidir. İkinci yöntem ise, yeni nesil bir nanomateryal olan grafen oksit ve katyonik floresans bir boya olan rodamin B ii kullanılarak hazırlanan florometrik biyosensör yöntemidir. Her iki yöntem; farklı konsantrasyonlarda hazırlanan GAG'lar ve sentezlediğimiz nanomateryallerin etkileşimi sonucunda meydana gelen floresans şiddeti değişimine dayanmaktadır. İdrar örneklerinde GAG'ların toplam miktarının tayini her iki florometrik biyosensör yöntemi ile yapılmış olup, elde edilen sonuçların İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Çocuk Metabolizma Hastalıkları Anabilim Dalı Biyokimya Analiz Laboratuvarı sonuçları ile uyum içinde olduğu bulunmuştur. Her iki florometrik biyosensörün özgün olması, hazırlanmasının ve yöntemin uygulamasının basit olması, elde edilen sonuçların doğru ve hassas olması çalışmamızı üstün kılmaktadır. Her iki yöntemle elde edilen sonuçların MPS hastalığının erken evre tanısının yapılmasının yanı sıra, GAG'lar ile ilgili birçok çalışma ve uygulamalar için örnek teşkil etmesi bakımından literatüre önemli katkı sağlayacağı ve uygulamada rahatlıkla kullanılacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Mucopolysaccharidosis (MPS) is an inherited metabolic disease that develops with the accumulation of glycosaminoglycan (GAG) in lysosomes due to a specific enzyme deficiency. GAGs that cannot be catalyzed as a result of enzyme deficiency accumulate in lysosomes, causing the organelle to lose its function. This situation leads to cell, tissue and organ dysfunction. GAGs such as heparan sulfate, dermatan sulfate, keratan sulfate, chondroitin sulfate and heparin serve as biomarkers for the diagnosis of MPS disease. High GAG levels in urine are considered the first diagnostic step of MPS, and determination of GAG concentration in urine samples is used to evaluate the diagnosis and treatment process of the disease. In this study, two new fluorometric methods were developed to measure total glycosaminoglycans in urine. First method; It is a fluorometric biosensor method prepared using carbon nanoparticles with fluorescent properties, which we synthesized with the green synthesis method. The second method is the fluorometric biosensor method prepared using graphene oxide, a new generation nanomaterial, and rhodamine B, a cationic fluorescent dye. Both methods; It is based on the change in fluorescence intensity that occurs as a result of the interaction of GAGs prepared at different concentrations and the nanomaterials we synthesize. The total amount of GAGs in urine samples was determined by both fluorometric biosensor methods, and the results obtained were found to be in agreement with the results of the Biochemistry Analysis Laboratory of the Department of Pediatric Metabolic Diseases of Istanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital. The fact that both fluorometric biosensors are unique, the preparation and application of the method are simple, and the results obtained are accurate and sensitive make our study superior. It is thought that the results obtained with both methods will make a significant contribution to the literature in terms of early stage diagnosis of MPS disease, as well as setting an example for many studies and applications related to GAGs, and can be easily used in practice.