Quantum carbon dot-gold nanoparticle hybrid nanomaterials as new generation contrast agents in bioimaging
Bıo görüntülemede yeni nesil kontrast ajanları: Kuantum karbon nokta-altın nanopartikül hibrit nanomalzemeler
  1. Tez No: 820931
  2. Yazar: BUĞRA ONAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Biology, Biotechnology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
“daha sonra doldurulacKarbon nokta-altın nanoparçacık hibrit sistemleri (CD/AuNP), karbon noktalar ve altın nanoparçacıklar arasındaki floresan rezonans enerji transferi (FRET) adı verilen sinerjik bağlantıdan kaynaklanan gelişmiş fotolüminesans kabiliyeti nedeniyle kanserin biyolojik görüntülenmesi için büyük potansiyel göstermektedir. Geleneksel floroforlu görüntüleme ajanları ile karşılaştırıldığında, CD/AuNP hibrit sistemlerinde floresans yoğunluğunda zamanla azalma görülmemiştir. Ayrıca, CD/AuNP hibrit sistemleri hücresel sitotoksisite göstermemektedir. Genel olarak, CD/AuNP hibrit malzemeler ıslak kimyasal yöntemlerle ayrı ayrı hazırlanır ve daha sonra karıştırılır. Yani, her iki nanoparçacık çözeltisi (CD ve AuNP) farklı reaksiyon kaplarında hazırlanır ve daha sonra hibriti elde etmek için karıştırılır. Ancak katı hal sentez yönteminde hibriti aynı reaksiyon kabında hazırlamak mümkündür. Bu çalışmanın amacı, tek-pot katı hal sentez yöntemi ile farklı reaksiyon parametreleri ile elde edilen CD/AuNP hibrit sistemlerinin fotolüminesans özelliklerini incelemektir. Sentezlenen partiküllerin fotolüminesans özellikleri floresan spektroskopisi kullanılarak araştırılmıştır. Partiküller, A549, Panc02 ve MCF -7 gibi farklı kanser hücre hatları üzerinde hücresel görüntüleme ajanları olarak kullanılmıştır. Daha sonra, CD /AuNP sistemlerinin hücresel çoğalma kapasitesi, hücresel sitotoksisite ve biyo-görüntüleme özellikleri, analiz edilmiştir. aktır”
Özet (Çeviri)
“daha sonra doldurulacCarbon dot-gold nanoparticle hybrid systems [CD/AuNP) show great potential for biological imaging of cancer due to the enhanced photoluminescence capability arising from the synergistic coupling between the carbon dots and the gold nanoparticles called fluorescence resonance energy transfer (FRET). Compared to conventional dyes, CD/AuNP hybrid systems do not exhibit bleaching effects, so their fluorescence capacity does not decrease over time. Also, this hybrid system does not exhibit cellular cytotoxicity. Traditionally, CD/AuNP hybrids are prepared separately by wet chemical methods and then mixed together. Namely, both nanoparticle solutions (CD and AuNP) are prepared in different reaction containers and then mixed together to obtain the hybrid. However, in the proposed solid-state synthesis method, it is possible to prepare the hybrid in the same reaction container, which shortens the time and increases the photoluminescence yield of the nanoparticles. The aim of this study is to investigate the photoluminescence properties of CD/AuNP hybrid systems obtained with different reaction parameters via a one-pot solid-state synthesis method. The photoluminescent properties of the synthesized particles were investigated by using fluorescent spectroscopy. The particles were used as cellular imaging agents on different cancer cell lines such as A549, Panc02, and MCF -7. HDF was used as a control. Afterward, the cellular proliferation capacity, cellular cytotoxicity, and bio-imaging properties of the CD /AuNP systems were analyzed to find the most effective system for further studies.aktır”