Türk kültüründe nazar ve sembol ilişkisi
The relationship of the eye and symbol in Turkish culture
  1. Tez No: 893156
  2. Yazar: FIRAT ÖZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN GÜLTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Türk toplumunda Nazar kavramı, kültürel bir değere sahip olup, gelecek nesillere aktarılması gereken önemli unsurlardan biridir. Geleneksel inançlarla birlikte toplumun yapıtaşlarından birini oluşturur. Gelenek ve göreneklerin korunması, toplumun kimliğinin sürdürülmesinde büyük önem taşır. Ancak, bu değerlerin sadece korunması değil, gelecek nesillere aktarılması da hayati önemdedir. Bu bağlamda, milli değerlere sahip çıkan, tanıyan ve yaşayan bireyler toplumda öne çıkmaktadır. Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya göçleri sırasında Nazar inancı ve uygulamaları çeşitlilik göstermiştir. Bu inanç, Şamanizm çevresinde oluşmuş ve sonrasında İslamiyet'in kabulüyle birlikte varlığını sürdürmüştür. Nazar ve buna dayalı uygulamalar, kötü bakışları veya kıskançlık duygularını engellemek için kullanılan nazarlıklar aracılığıyla somutlaşmıştır. Bu çalışma, tarihsel araştırma yöntemleri kullanılarak hazırlanmış olup, Kars yöresine dair örnekler sunmaktadır. Bu değerlerin unutulmaması ve gelecek kuşaklara aktarılması için derinlemesine çalışmalar yapılmalıdır. Genç nesillere, bu kültürel mirası tanıtmak ve kazandırmak için çeşitli eğitim ve bilgilendirme faaliyetleri düzenlenmelidir. Nazar inancı ve uygulamaları, Türk toplumunun kültürel zenginliğinin önemli bir parçasıdır ve gelecek kuşaklara aktarılarak korunmalıdır.
Özet (Çeviri)
The concept of“Nazar”holds significant cultural value in Turkish society and is one of the important elements that need to be passed on to future generations. Alongside traditional beliefs, it forms one of the cornerstones of the society. Preserving traditions and customs is crucial for maintaining the identity of the community. However, it's not only about preserving these values but also about passing them on to the next generations. In this context, individuals who are aware of and embrace national values stand out in society. During the migrations of Turks from Central Asia to Anatolia, the belief in Nazar and its practices exhibited diversity. This belief originated within the context of Shamanism and continued to exist following the acceptance of Islam. Nazar and related practices materialized through the use of“nazarlıks,”objects designed to ward off evil glances or jealous feelings. This study, prepared using historical research methods, provides examples from the Kars region. In-depth studies are necessary to ensure that these values are not forgotten and are passed down to future generations. Various educational and awareness activities should be organized to introduce and instill this cultural heritage in young people. The belief in Nazar and its practices constitute an important part of the cultural richness of Turkish society and should be preserved by being passed on to future generations.