Üniversite kütüphanelerinde sosyal medya araçlarının kullanımı: Marmara Üniversitesi örneği
Use of social media tools in university libraries: The example of Marmara University
- Tez No: 893180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU UMUT ZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dokümantasyon ve Enformasyon, Documentation and Information
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Teknolojinin hızlı gelişimi kütüphane ve kütüphanecilik mesleğini de etkilemiştir. Teknolojinin içine doğan ve şimdinin üniversite öğrencilerini oluşturan Z kuşağı, teknolojinin tüm ürün ve hizmetlerini hayatlarının her alanında aktif bir şekilde kullanmaktadır. Araştırmanın amacı, üniversite öğrencilerinin sosyal medya üzerinde zaman geçirmelerine sebep olan motivasyon algılarının neler olduğunun belirlenmesidir. Araştırma evreni, 2023-2024 eğitim döneminde öğrenim gören Marmara Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü lisans grubu öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan ölçek, öğrencilerin internet kullanım motivasyonlarını saptamak amacıyla Balcı ve Ayhan tarafından 2007 yılında hazırlanmıştır. Ancak gençlerin internetin bir parçası olan sosyal ağlarda daha fazla zaman harcamasına yönelik olarak mevcut ölçek 2018 yılında İçirgin tarafından geçerliliği ve güvenirliliği yapılarak güncellenmiştir. İçirgin (2018); bu çalışmasında“internet”kavramını“sosyal medya”kavramı ile değiştirmiştir. Dolayısıyla çalışma kapsamında 2018 yılında geçerliliği ve güvenirliği İçirgin tarafından yapılmış olan“Üniversite öğrencilerinin sosyal medya kullanım alışkanlıkları ve motivasyonları”ölçeği kullanılmıştır. Araştırma, nicel araştırma yöntemi olan genel tarama modeli ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak hazırlanmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak elektronik ve basılı olmak üzere iki teknik kullanılmıştır. Veriler, SSPS programıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid development of technology has also affected the library and librarianship profession. Generation Z, who were born into technology and constitute today's university students, actively use all products and services of technology in every aspect of their lives. The aim of the research is to determine the motivational perceptions that cause university students to spend time on social media. The research universe consists of undergraduate students of Marmara University Department of Information and Document Management studying in the 2023-2024 academic year. The scale used in the research was prepared by Balcı and Ayhan in 2007 in order to determine the students' internet usage motivations. However, the current scale was updated by İçirgin in 2018 by making its validity and reliability in order for young people to spend more time on social networks, which are a part of the internet. İçirgin (2018); replaced the concept of“internet”with the concept of“social media”in this study. Therefore, the“University Students' Social Media Usage Habits and Motivation”scale, the validity and reliability of which was made by İçirgin in 2018, was used within the scope of the study. The research was prepared using the general screening model and relational screening model, which are quantitative research methods. Two techniques were used as data collection methods in the research: electronic and printed. The data were analyzed with the SSPS program.