A blockchain-based data management system for people with disabilities
Engelliler için blok zinciri tabanlı veri yönetim sistemi
- Tez No: 893179
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADIB HABBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Engelli kişiler hakkında bilgi sağlamak, toplumda kapsayıcılığı ve eşitliği teşvik etmek için çok önemlidir. Bu ayrıntılar, engellileri güçlendirecek uygun sağlık hizmeti, özel eğitim programları ve eğitimlerinin sağlanması için gereklidir, böylece istihdam sektörüne girmeleri kolaylaşır ve istihdam edilebilirlikleri artar. Ancak, bu gerçeğe rağmen, merkezi veri yönetim sistemleri genellikle hassas bilgileri korumak için gerekli güvenlik ve gizlilik önlemlerinden yoksundur ve bu da önemli gizlilik endişelerine yol açar. Bu zorlukları ele almak için, bu tez engelliler için kişisel verilerin gizliliğini, güvenliğini ve erişilebilirliğini artıran Blockchain tabanlı bir veri yönetim sistemi önermektedir. Bu araştırma, literatür incelemeleri, sorun tanımlama ve bir Blockchain framework'un tasarımını içeren kapsamlı bir metodoloji kullanmaktadır. Temel prosedürler, hassas bilgileri ifşa etmeden doğrulamaya izin verirken veri gizliliğini sağlamak için Ethereum konsorsiyum Blockchain'in, akıllı sözleşmelerin ve Sıfır Bilgi Kanıtlarının (ZKP) uygulanmasını içerir. Önerilen sistemimizin doğrulaması Scyther aracı kullanılarak yapılmıştır. Dahası, önerilen sistem işlem gas maliyeti, gas limiti, blok süresi ve verim dahil olmak üzere performans ölçümlerine göre değerlendirilmiştir. Deneysel sonuçlar diğer çözümlere kıyaslayarak yüksek performans göstermektedir. Bu araştırma, PWD için Blockchain teknolojisinin uygulanmasına ilişkin orijinal içgörüler sunarak, veri yönetimi uygulamalarını iyileştirme potansiyelini vurgulamaktadır. Araştırmanın önemi, veri güvenliğini ve erişilebilirliğini teşvik ederek PWD için yaşam kalitesini artırma ve böylece daha fazla sosyal eşitliği teşvik etme becerisinde yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Providing information about people with disabilities is crucial to promoting inclusivity and equality in society. These details are necessary for the provision of appropriate healthcare, and special education programs and trainings that will empower PWDs, thus facilitating their entry into the employment sector and enhancing their employability. However, despite this fact, centralized data management systems often lack essential security and privacy measures to protect sensitive information, leading to substantial privacy concerns. In order to address these challenges, this thesis proposes a blockchain-based data management system that enhances the privacy, security, and accessibility of personal data for PWD. This research employs a comprehensive methodology that includes literature reviews, problem identification, and the design of a blockchain framework. Key procedures involve the implementation of the Ethereum consortium blockchain, smart contracts, and Zero-Knowledge Proofs (ZKP) to ensure data privacy while allowing for verification without revealing sensitive information. The validation of our proposed system was done using the Scyther tool. Moreover, the proposed system has been evaluated based on performance metrics, including transaction gas cost, gas limit, block period, and throughput. The experimental results show high performance compared to other solutions. This research contributes original insights into the application of blockchain technology for PWD, highlighting its potential to improve data management practices. The research's significance lies in its ability to enhance the quality of life for PWD by promoting data security and accessibility, thereby fostering greater social equity.