Sistemik hastalıklı bireylerde mevcut hastalık etkilerinin dental implantoloji uygulamalarındaki etkilerinin değerlendirilmesi ve farkındalığının ölçülmesi
Evaluation of the effects of current diseases in dental implantology practices and measuring the awareness of individuals with systemic diseases
  1. Tez No: 893202
  2. Yazar: TAHA YASİN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VİLDAN BOSTANCI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dental implant; ağızdaki tam yada parsiyel eksik dişlerin diğer dişlere zarar vermeden rehabilite edilmesini sağlayan biyomateryallerdir. Genel sağlık durumu iyi olan tek diş, çoklu diş eksikliği ya da hiç dişi olmayan bireylerde kullanılan uygun bir tedavi seçeneğidir. Özellikle hiç dişi olmayan kişilerde estetik görünüm, çiğneme fonksiyonun ve fonasyonun geri kazandırılması gibi avantajlarının olması hastaların bu tedavi yöntemini tercih etmesinin başlıca nedenleri arasında sayılmaktadır. İmplant tedavisi, eksik dişlerin yerine konması için son yıllarda rutin olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda dünya diş hekimliği literatüründe önem kazanmış, uluslararası diş hekimliği kongrelerinde üzerinde en çok tartışılan ve gelişmekte olan konuların başında dental implantolojinin geldiği bir gerçektir. Diş hekimliğinin birçok dalı gibi implantolojide de hastanın medikal değerlendirmesi büyük önem taşımaktadır. Kemik metabolizmasını, yara iyileşmesini ve dolayısıyla implant tedavisinin başarısını etkileyen belli başlı sistemik hastalıklar mevcuttur. Buna ek olarak, ilaçla veya diğer yöntemlerle tedavi edilen sistemik durumlar, implantları ve bunları taşıyan dokuları potansiyel olarak etkiler. İmplant tedavisinin, en az cerrahi ve protetik aşamaları kadar önemli olan, implant hastasının girişim öncesi değerlendirme ve operasyona hazırlanması konuları ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir. Sistemik hastalıklı bireylerde mevcut hastalık etkilerinin dental implantoloji uygulamalarındaki etkilerinin değerlendirilmesi ve farkındalığının ölçülmesindeki amaç, sistemik hastalıkların ve bunların tedavilerinde kullanılan ilaçların dental implant tedavisinin başarısına olan etkileri değerlendirmek ve göz önünde bulundurulması gereken kriterleri anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Dental Implant; They are biomaterials that enable the rehabilitation of fully or partially missing teeth in the mouth without damaging other teeth. It is a suitable treatment option for individuals who are in good general health and have a single tooth, multiple missing teeth, or no teeth at all. Especially in people with no teeth, its advantages such as aesthetic appearance and restoration of chewing function and phonation are among the main reasons why patients prefer this treatment method. Implant treatment has been used routinely in recent years to replace missing teeth. It is a fact that dental implantology has gained importance in the world dentistry literature in recent years and is one of the most discussed and developing topics in international dentistry congresses. Like many branches of dentistry, medical evaluation of the patient is of great importance in implantology. There are certain systemic diseases that affect bone metabolism, wound healing and therefore the success of implant treatment. In addition, systemic conditions treated with medication or other methods potentially affect implants and the tissues that support them. Preoperative evaluation and preparation of the implant patient for the operation, which are at least as important as the surgical and prosthetic stages of implant treatment, should be examined in detail. The purpose of evaluating the effects of existing diseases on dental implantology practices in individuals with systemic diseases and measuring their awareness is to evaluate the effects of systemic diseases and the drugs used in their treatment on the success of dental implant treatment and to explain the criteria that should be taken into consideration.