Başlangıç müzik eğitimine yönelik geliştirilen sanal gerçeklik uygulamasına ilişkin uzman görüşleri
Expert opinions on the developed virtual reality application for beginner music education
- Tez No: 893340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN BELGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Müzik, Science and Technology, Education and Training, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: ANKARA MÜZİK VE GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Müzik ve Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı başlangıç müzik eğitimine yönelik sanal gerçeklik uygulaması geliştirmek ve geliştirilen uygulamanın akademisyenler ve müzik öğretmenleri tarafından değerlendirilmesidir. Araştırmada, yenilikçi bir ortam tasarlama amacıyla tasarım ve geliştirme araştırması yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem doğrultusunda ilk olarak tasarım ihtiyaçlarının belirlenebilmesi için uzman görüşleri alınmıştır. Ardından tasarım çalışmalarına başlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu uzmanlar ve müzik öğretmenleri oluşturmuştur. Katılımcılardan alınan veriler yapılandırılmamış ve yapılandırılmış görüşme formları ile toplanmıştır. Bu tez çalışması kapsamında nitel veri analiz teknikleri kullanılmıştır. İhtiyaç analizi sonrasında araştırmacı tarafından; dizek, sol anahtarı, nota sistemi ve fa-sol-la notalarının öğretimini içeren bir sanal gerçeklik uygulaması geliştirilmesine karar verilmiştir. Araştırmanın yöntemi kapsamında analiz, tasarım, geliştirme, uygulama ve değerlendirme yolları izlenerek sanal gerçeklik uygulaması geliştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre öğrenci merkezli sezgisel bir tasarıma sahip olan sanal gerçeklik uygulaması geliştirilmiştir. Alanyazın tarandığında ülkemizde sanal gerçeklik teknolojisi ve müzik eğitimi kapsamında daha önceden bir çalışma yapılmadığı, ülkemizde eğitsel açıdan tasarlanan ilk sanal gerçeklik uygulaması olduğu gözlemlenmiştir. Bu doğrultuda, bu tez çalışmasının gelecekte yapılacak olan çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a virtual reality application for beginner music education and to evaluate the application through the perspectives of academics and music teachers. In the research, the design and development research method was employed with the aim of designing an innovative environment. In line with this method, expert opinions were first gathered to identify design needs. Following this, the design process commenced. The study group consisted of experts and music teachers. Data from the participants were collected using both unstructured and structured interview forms. Within the scope of this thesis, qualitative data analysis techniques were used. Following the needs analysis, the researcher decided to develop a virtual reality application that includes the teaching of the musical staff, treble clef, notation system, and the notes fa, sol, and la. In line with the study's methodology, the virtual reality application was developed by following the steps of analysis, design, development, implementation, and evaluation. Based on the results obtained, a student-centered and intuitive virtual reality application was developed. A review of the literature revealed that no prior studies had been conducted in our country within the scope of virtual reality technology and music education, making this the first virtual reality application designed for educational purposes in our country. In this context, it is anticipated that this thesis will contribute to future research in the field.